اخبار فرهنگی، ادبی، هنری ایران, اخبار کارگاه های مهارت زندگی, اخبار مشق شب, کارگاه مهارتی, کارگاه‌های مهارتی

آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی

آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی نیز دارای آداب معاشرت خاصی هستند. آشنایی و رعایت آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی باعث می­شود تا بسیاری از پیامدهای منفی در رسانه ­های اجتماعی کاهش پیدا کند.

آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی چیست؟ وقتی اسم آداب معاشرت به میان می­آید شاید ذهن خیلی از شما به سمت آداب تعامل چهره به چهره کشیده شود. شما باید بدانید که شبکه­ های اجتماعی نیز دارای آداب و رسوم خاصی است. باید هم این چنین باشد. فقط کافی است رسانه های اجتماعی را بدون قانون و قاعده تصور کنید. حتی تصور کردن آن نیز وحشتناک است، اینطور فکر نمی­کنید؟

شبکه های اجتماعی آن چنان در چند سال اخیر رشد کرده و در زندگی و لحظات ما رخنه­ کرده ­اند که برای هیچ فردی حتی سازندگان آنها نیز قابل باور نیست. شاید تعامل با دوست و آشنا در این شبکه­ ها هیجان­ انگیز و فوق­العاده به نظر برسد، اما گاهی اوقات خطراتی را نیز به دنبال دارد. یک پست، توییت یا پیام مخرب و تکان­ دهنده می­تواند آزار و اذیت­های زیادی برای شما، دوستان و یا سایر افراد خانواده به همراه داشته باشد.

آیا شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به شبکه های اجتماعی اعتیاد دارید و یا زندگی و کسب و کارتان به آنها بستگی دارد؟ با رعایت آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی می­توانید کنترل پیامدهای منفی اجتماعی را در دست بگیرید.

چرا رعایت آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی مهم است؟

رسانه های اجتماعی ممکن است به یک کابوس برای شما تبدیل شوند. فقط کافی است در رسانه­های اجتماعی مرتکب یک اشتباه کوچک شوید، خواهید دید که چه اثراتی بر روی شهرت و یا کسب و کارتان می­گذارد. یادتان باشد که ارسال یک محتوا برخلاف قوانین و بایدها و نبایدهای پلتفرم رسانه های اجتماعی، می­تواند هزینه زیاد و عواقب جدی را به همراه داشته باشد. رعایت آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی به اندازه ارائه محتوا و جذب مخاطبان از اهمیت بالایی برخوردار است. انجام چه اشتباهی در شبکه های اجتماعی می­تواند فاجعه به بار آورد؟ سوال خوبی است. انتشار تصادفی برخی اطلاعات حساس، ارسال کردن اطلاعات شخصی در یک حساب کاربری حرفه­ای، توهین کردن عجولانه و ناخواسته و خیلی اعمال دیگر که انجام هر کدام می­تواند شهرت و اعتبار شما را در رسانه­ های اجتماعی به خطر بیندازد.

 آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی

اینکه در رسانه های اجتماعی به عنوان یک فرد معمولی، حرفه­ای و یا صاحب کسب و کار فعالیت می­­کنید، فرقی ندارد، رعایت آداب معاشرت برای همه ضروری است. چرا که اگر محتوایی بدون فکر و بدون رعایت بایدها و نبایدها در هر یک از شبکه های اجتماعی منتشر شود، می­تواند آسیب­های زیادی وارد کند.

آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی برای اهداف تجاری

شبکه های اجتماعی یک بستر عالی برای رشد شرکت­ ها و صاحبان کسب و کار است. شاید شما نیز برای تبلیغ محصول یا خدمتی که ارائه می­دهید، از رسانه های اجتماعی بهره ببرید. به این نکته حتما توجه داشته باشید که استفاده از شبکه های اجتماعی به همان اندازه که می­تواند موجب پیشرفت و توسعه کارتان باشد، می­تواند موجب سقوط و ضرر شما نیز شود. البته نه تا زمانی که از قوانین و آداب پیروی

می­‌کنید.

حفظ ارزش­های تجاری

به نوع، طرح و رنگ محتواهایی که قصد منتشر کردن آنها را دارید، توجه ویژه کنید و مطمئن شوید که ارزش­های شرکت یا برند شما را به خوبی نشان می­دهند. پست­ ها و توییت­ های شما به عنوان یک شناسنامه عمل کرده و مشخص می­کند که چه چیزی را ارائه می­دهید.

داشتن یک برنامه زمانبندی

آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی، می­تواند حفظ زمان بندی باشد. شما باید پست­ های خود را به روز نگه دارید و در فواصل زمانی مشخص محتوایی مفید را منتشر کنید. یادتان باشد بیش از حد محتوا ارسال نکنید که نتیجه­ای عکس آن، خواهید دید. نیاز هم نیست از بابت لایک ها احساس ناراحتی کنید اکنون خرید لایک اینستاگرام یکی از راه های بسیار پیش پا افتاده برای افزایش لایک یک پست می‌باشد.

مشخص کردن پلتفرم

شبکه های اجتماعی زیادی با قابلیت­ های مختلف وجود دارد که می­توانند شما را وسوسه کنند تا از تمام آنها استفاده کنید. این کار واقعا خطرناک است، پس لطفا از آن پرهیز کنید. شما باید پلتفرم­های خاصی را برای اهداف تجاری خود و بازاریابی انتخاب کنید و به طور کامل روی آنها متمرکز شوید.

ارائه اطلاعات و بیوگرافی کامل

آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی که باید حتما رعایت کنید، ارائه اطلاعات کامل از خود و کسب و کارتان می­باشد. در هنگام ارائه بیوگرافی مطمئن شوید که هر گونه اطلاعاتی مانند لوگوی شرکت یا برند، اطلاعات تماس و آدرس را که مخاطبان نیاز دارند در مورد آنها بیشتر بدانند را ذکر کرده ­اید. یک بیوگرافی کامل میتواند به افزایش فالوور های شما کمک کند. شاید اصلا با رعایت اصولی این موارد برای افزایش دنبال کننده دیگر نیاز به خرید فالوور فیک ارزان نیز نداشته باشید.

تعامل با دنبال کنندگان

شما باید بتوانید در شبکه های اجتماعی فعال بمانید و تعامل خود را با مخاطبان حفظ کنید. شما همچنین باید به نظرات آنها اهمیت داده و به سوالات آنها به درستی و با حوصله پاسخ دهید. حتی اگر کسی از شما سوالی نمیپرسد با خرید کامنت اینستاگرام با متن دلخواه سوالات را مطرح کنید و با رعایت آداب پاسخ آنها را بدهید تا کاربران متوجه شخصیت شما شوند.

محتوایی با گرامر و املای ضعیف می­تواند اعتبار شما را در میان مخاطبان کاهش دهد. حتما قبل از ارسال هر محتوایی در شبکه­ های اجتماعی، محتوای خود را با دقت بررسی کنید.

آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی و پاسخ­ های به موقع

رسانه های اجتماعی برای تعامل داشتن با مخاطبان شناخته شده­ اند، ولی پاسخ به موقع دادن به نظرات و سوالات آنها به همان اندازه مهم است. شما با این کار مسئولیت­ پذیری خود را به مشتریان نشان می­دهید.

شکایت نکنید.

در هر کسب و کاری فراز و نشیب­های زیادی وجود دارد، پس سعی کنید زیاد غرغرو نباشید. اگر ارتباط و تعامل با مشتری­ها مطابق با انتظارات شما نیست، شکایت نکنید. این کار باعث می­شود غیرحرفه­ای جلوه کنید.

آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی تنها برای استفاده تجاری از شبکه­ های اجتماعی نیست. برای استفاده­ های معمولی از این رسانه­ ها و ارتباط با دوستان، همکاران و سایر افراد خانواده نیز قوانینی وجود دارد که باید حتما در نظر بگیرید.

مخاطبان خود را در نظر داشته باشید.

زمانی که دارید پستی را ارسال می­کنید حتما به این موضوع که با چه مخاطبانی طرف هستید، توجه کنید. محتوای شما باید مفید باشد و بتواند برخی از مشکلات کاربران را حل کند. در غیر اینصورت، نه تنها به فالوورهای شما اضافه نمی­شود، بلکه ممکن است فالوورهای موجود را نیز از دست بدهید. پیشنهاد میکنیم در صورتی که برای پیشرفت پیج خود نیازمند کمک هستید از خدمات اینستاگرام وب سایت خرید ویو بهره مند شوید.

ارسال نکردن اطلاعات شخصی

به عنوان یکی از اساسی­ ترین آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی، حواستان باشد که هیچ وقت اطلاعات شخصی را منتشر نکنید.

معاشرت در شبکه های اجتماعی و زیاده روی نکردن

درست است که برای دیده شدن و موفقیت در شبکه ­های اجتماعی باید به صورت مداوم و منظم ارسال محتوا داشته باشید اما زیاده روی نکنید. این یک مورد مختص افرادی است که به فاش کردن اطلاعات علاقه ویژه­ای دارند.

هنجارهای رسانه­ های اجتماعی را در نظر بگیرید.

شبکه های اجتماعی دارای هنجارهای مخصوص به خود می­باشد. به عبارتی می­توان گفت که هر پلتفرمی برای نوعی فعالیت و علاقه­ های خاص در نظر گرفته شده و در همان جهت نیز توسعه یافته ­است. پس تا جایی که ممکن است از انتشار محتوای یکسان در پلتفرم ­هایی مانند اینستاگرام، فیس بوک و … خودداری کنید. اگر هم چنین قصدی دارید حتما محتوای خود را با پلتفرم مورد استفاده تطبیق دهید.

 از هشتگ­ها سوءاستفاده نکنید.

رسانه های اجتماعی هشتگ­ ها را به نوعی ابزاری کاربردی در نظر می­گیرند. هشتگ­ های مناسب به این دلیل استفاده می­شوند تا پست شما را با پست­ های دیگر در همان موضوع پیوند بزنند. این کار برای رشد پیج شما ضروری است، اما استفاده بیش از حد از آن ها آزاردهنده می­باشد.

جعلی نباشید.

سعی کنید در شبکه­ های اجتماعی خود واقعیتان باشید. این موضوع واقعا در آداب معاشرت در شبکه های اجتماعی اهمیت دارد. زیرا نه تنها اعتبار خود را به مرور از دست می­دهید، بلکه فعالیت با ظاهری جعلی و ساختگی کم کم خسته ­کننده و طاقت­ فرسا می­شود. در مورد شخصیت و یا کارهایتان صادق باشید، مطمئنا کاربران متوجه صداقت شما می­شوند. پس خود را به عنوان فردی فریبنده به آنها نشان ندهید.

از انتشار غم و اندوه بپرهیزید.

شبکه های اجتماعی بستری برای تعامل و به اشتراک­ گذاری احساسات و افکار خود با سایرین می­باشد، ولی توجه کنید که اکثر افرادی که در شبکه­ های اجتماعی فعالیت دارند بیشتر به دنبال سرگرمی و الهام بخش بودن و قدرت هستند.

آداب در شبکه های اجتماعی و باور نکردن همه چیز

هر مطلبی که در رسانه­ های اجتماعی منتشر می­شود، ممکن است صحت و واقعیت نداشته باشد. قبل از اینکه بر محتوایی برچسب واقعی بودن بزنید حتما از منبع اطلاعاتی آن مطمئن شوید.

التماس نکنید.

به طور دائما از مخاطبان خود درخواست نکنید که شما را دنبال یا لایک کنند. در شبکه های اجتماعی این رفتار به نوعی زننده تلقی می­شود. به جای التماس کردن از کاربران، سعی کنید با محتوای مفید و جذاب آنها را به سمت خود بکشانید. این مورد برای صاحبان کسب و کار نیز صدق می­کند.

با ظرافت انتقاد کنید.

گاهی اوقات ممکن است محتوایی منتشر کنید که با انتقادات زیادی همراه است. پنهان شدن و نادیده گرفتن آن ها اشتباه است. شما باید یاد بگیرید به بهترین شکل ممکن و با ظرافت تمام و بدون از دست دادن کنترل خود به این انتقادها پاسخ دهید. یک نکته بسیار مهم دیگر این است که به هیچ وجه توهین نکنید، در غیر اینصورت مخاطبان را یکی یکی از اطراف خود پراکنده می­کنید.

 

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 × = شانزده