اخبار روز, اخبار فرهنگی، ادبی، هنری ایران, اخبار کارگاه های مهارت زندگی, اخبار مشق شب, کارگاه مهارتی, کارگاه‌های مهارتی, کتاب مشق شب

چگونه شبکه‌های اجتماعی بر زندگی ما اثر می‌گذارد/شبکه‌های اجتماعی : مزایا، معایب و تاثیرات آن ها

فناوری اطلاعات و ارتباطات طی 20 سال گذشته به سرعت تغییر کرده است و یکی از پیشرفت های کلیدی آن ظهور رسانه های اجتماعی است. سرعت تغییر در حال افزایش است. به عنوان مثال، توسعه فناوری تلفن همراه نقش اساسی در شکل دادن به تأثیر شبکه های اجتماعی داشته است. در سراسر جهان، دستگاه های تلفن همراه از نظر کل دقایقی که آنلاین سپری می شود، غالب هستند. آنها ابزار اتصال را در هر مکان و در هر زمان در هر دستگاهی در دست همه قرار می‌دهند. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی کامل مزایا و معایب و اثرات شبکه های اجتماعی در فضای حقیقی و بخش های مختلف جامعه بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

چرا مردم اطلاعات را به اشتراک می‌گذارند؟

یک مطالعه جذاب توسط گروه بینش مصرف کننده نیویورک تایمز، انگیزه‌هایی را که شرکت کنندگان برای به اشتراک گذاری اطلاعات در رسانه‌های اجتماعی ذکر کردند، آشکار کرد  که شامل تمایل به افشای محتوای ارزشمند و سرگرم کننده برای دیگران است. برای تعریف خود؛ برای رشد و تقویت روابط و اطلاع رسانی درباره برندها و دلایلی که آنها دوست دارند یا حمایت می‌کنند.

این عوامل باعث شده است که شبکه های اجتماعی از ابزاری مفید برای حفظ ارتباط با دوستان و خانواده به روش هایی استفاده شوند که تأثیر واقعی بر جامعه داشته باشند. نفوذ رسانه‌های اجتماعی به روش‌هایی استفاده می شود که سیاست، تجارت، فرهنگ جهانی، آموزش، مشاغل، نوآوری و موارد دیگر را شکل می دهد.

7 تاثیر برتر شبکه های اجتماعی

 1. تأثیر رسانه های اجتماعی بر سیاست

یک مطالعه جدید از Pew Research ادعا می‌کند که از هر پنج بزرگسال آمریکایی یک نفر اخبار سیاسی خود را عمدتاً از طریق رسانه های اجتماعی دریافت می‌کند. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد کسانی که اخبار سیاسی خود را عمدتاً از طریق شبکه های اجتماعی دریافت می‌کنند، کمتر آگاه هستند و احتمال بیشتری دارد که در معرض ادعاهای اثبات نشده افرادی قرار بگیرند که اخبار خود را از منابع سنتی دریافت می‌کنند.

در مقایسه با سایر رسانه ها، تأثیر شبکه های اجتماعی در مبارزات سیاسی به شدت افزایش یافته است. شبکه های اجتماعی نقش فزاینده مهمی در سیاست های انتخاباتی ایفا می‎کنند – ابتدا در نامزدی نهایی ناموفق‌ها وارد دین در سال 2003، سپس در انتخاب اولین رئیس جمهور آفریقایی-آمریکایی در سال 2008 و بار دیگر در کمپین توئیتری دونالد ترامپ.

نیویورک تایمز گزارش می دهد که “انتخاب دونالد جی. ترامپ شاید واضح ترین تصویری باشد که نشان می‌دهد در سراسر کره زمین، شبکه‌های اجتماعی به بازسازی اساسی جامعه بشری کمک می‌کنند.” از آنجایی که رسانه‌های اجتماعی به مردم اجازه می‌دهند آزادانه‌تر با هم ارتباط برقرار کنند، به ایجاد سازمان‌های اجتماعی تأثیرگذار شگفت‌آوری در میان گروه‌هایی که زمانی به حاشیه رانده بودند، کمک می‌کنند.

  2. تأثیر شبکه های اجتماعی بر جامعه

تقریباً یک چهارم جمعیت جهان اکنون در فیس بوک هستند. در ایالات متحده، نزدیک به 80٪ از کل کاربران اینترنت در این پلت فرم هستند. از آنجایی که شبکه‌های اجتماعی از تعاملات بین مردم تغذیه می‌کنند، با رشدشان قدرتمندتر می‌شوند.

به لطف اینترنت، هر فردی با دیدگاه های حاشیه‌ای می‌تواند ببیند که تنها نیست. و وقتی این افراد یکدیگر را از طریق رسانه‌های اجتماعی پیدا می‌کنند، می‌توانند کارهایی را انجام دهند – میم‌ها، نشریات ایجاد کنند که جهان بینی آنها را تقویت کند و سپس وارد جریان اصلی شوند.

بدون رسانه‌های اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی، اخلاقی، زیست‌محیطی و سیاسی کمترین دید را خواهند داشت. افزایش دیده شدن مسائل، توازن قدرت را از دست عده ای معدود به توده ها تغییر داده است.

از طرف دیگر شبکه های اجتماعی به آرامی در حال نابودی کنشگری واقعی هستند و آن را با “slacktivism” جایگزین می کنند.

در حالی که فعالیت رسانه‌های اجتماعی باعث افزایش آگاهی در مورد مسائل اجتماعی می‌شود، سوالاتی در مورد اینکه آیا این آگاهی به تغییر واقعی تبدیل می‌شود یا خیر باقی می‌ماند. برخی استدلال می‌کنند که اشتراک‌گذاری اجتماعی مردم را تشویق می‌کند تا از رایانه و تلفن همراه برای ابراز نگرانی‌های خود در مورد مسائل اجتماعی استفاده کنند، بدون اینکه واقعاً نیازی به مشارکت فعال در کمپین‌های زندگی واقعی داشته باشند. پشتیبانی آنها محدود به فشار دادن دکمه “پسندیدن” یا به اشتراک گذاری محتوا است.

این انفعال یک واکنش بسیار انسانی است زمانی که به افراد گزینه هایی داده می‌شود که آنها را از مسئولیت عمل مبرا می‌کند. یک مطالعه در سال 2013 توسط دانشکده بازرگانی Sauder در دانشگاه بریتیش کلمبیا نشان داد که زمانی که افراد با گزینه «دوست داشتن» یک هدف اجتماعی روبرو می‌شوند، از این گزینه برای صرف‌نظر کردن از صرف زمان و پول برای یک هدف خیریه استفاده می‌کنند. از سوی دیگر، زمانی که افراد اجازه دارند در خلوت از خود حمایت کنند، به احتمال زیاد با کمک مالی، حمایت معناداری را ارائه می‌کنند.

محققان دریافتند که تأیید عمومی برای ارضای نظرات دیگران است، در حالی که افراد در خلوت خود معیارهای خود را ارائه می کنند زیرا علت با ارزش های آنها همسو است. این فشار همتایان ممکن است عاملی در روند اخیر نظرسنجی‌های سیاسی در ایالات متحده باشد که نیات رای دهندگان را نادرست خوانده است: افرادی که به نظرسنجی‌ها پاسخ می‌دهند ممکن است آنطورکه بقیه انتظار دارند پاسخ دهند یا به روشی کنند که همتایان خود را خشنود می‌کند، پاسخ دهند، اما در حریم خصوصی اتاق رای گیری (یا در خانه با یک برگه رای پستی)، آنها بر اساس ترجیحات واقعی خود رای می‌دهند.

 3. تأثیر شبکه های اجتماعی بر تجارت

ظهور شبکه های اجتماعی به این معنی است که یافتن سازمانی که مشتریان و مشتریان بالقوه خود را از طریق یک پلتفرم رسانه‌های اجتماعی یا دیگری به دست نمی‌آورد غیرعادی است. شرکت ها اهمیت استفاده از رسانه های اجتماعی را برای ارتباط با مشتریان و کسب درآمد می دانند.

کسب‌وکارها متوجه شده‌اند که می‌توانند از شبکه های اجتماعی برای ایجاد بینش، تحریک تقاضا و ایجاد محصولات هدفمند استفاده کنند.

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که پیاده‌سازی شبکه‌های اجتماعی در محیط کار می‌تواند اشتراک دانش را تقویت کند و نتیجه آن بهبود فعالیت‌های مدیریت پروژه و امکان گسترش دانش تخصصی است. پیاده سازی کامل فناوری‌های اجتماعی در محل کار، مرزها را حذف می‌کند، سیلوها را حذف می‌کند، و می‌تواند تعامل را افزایش دهد و به ایجاد کارگران با مهارت و دانش بیشتر کمک کند.

طرف مقابل: تعداد کم “سهم” اجتماعی می‌تواند منجر به اثبات اجتماعی منفی شود و اعتبار کسب و کار را از بین ببرد.

جالب اینجاست که اگرچه اشتراک‌گذاری اجتماعی به جای استثنا در کسب‌وکار تبدیل به یک هنجار شده است، اما برخی از شرکت‌ها، پس از تجربه دست اول برخی از اثرات نامطلوب رسانه‌های اجتماعی، تصمیم گرفته‌اند که برخلاف اصل حرکت کنند و دکمه‌های اشتراک‌گذاری اجتماعی را از وب‌سایت‌های خود حذف کنند.

مطالعه موردی Taloon.com، یک خرده‌فروش تجارت الکترونیک از فنلاند، نشان داد که با حذف دکمه‌های اشتراک‌گذاری از صفحات محصولات خود، تبدیل‌ها 11.9 درصد افزایش یافت.

این نتایج ماهیت دو طرفه تأثیر شبکه های اجتماعی را برجسته می‌کند. هنگامی که محصولات سهام زیادی را جذب می‌کنند، می‌تواند فروش را تقویت کند. اما وقتی برعکس باشد، مشتریان شروع به بی اعتمادی به محصول و شرکت می‌کنند. این اثر همان چیزی است که دکتر پل مارسدن، روانشناس و نویسنده کتاب «راهنمای تجارت اجتماعی» از آن به عنوان «اثبات اجتماعی» یاد می‌کند.

 4. تأثیر رسانه های اجتماعی بر دنیای کار

رسانه‌های اجتماعی تأثیر عمیقی بر استخدام داشته اند. شبکه‌های اجتماعی حرفه‌ای مانند لینکدین، پلتفرم‌های مهم رسانه‌های اجتماعی برای هر کسی است که به دنبال برجسته شدن در حرفه خود است. آنها به مردم اجازه می‌دهند تا یک برند شخصی ایجاد و بازاریابی کنند.

19 درصد از مدیران استخدام، تصمیمات استخدامی خود را بر اساس اطلاعات یافت شده در رسانه های اجتماعی می‌گیرند. بر اساس نظرسنجی استخدام رسانه های اجتماعی CareerBuilder در سال 2018، 70 درصد از کارفرمایان از سایت های شبکه های اجتماعی برای تحقیق در مورد نامزدهای شغلی استفاده کردند.

 5. تأثیر شبکه های اجتماعی بر آموزش و توسعه

نامزدهای شغلی که مهارت‌های خود را در جدیدترین و پیشرفته‌ترین تکنیک‌های رسانه‌های اجتماعی توسعه می‌دهند، بسیار بیشتر قابل استخدام هستند.

نظرسنجی سال 2020 توسط OnePoll به نمایندگی از Pearson and Connections Academy از 2000 والدین آمریکایی و فرزندان دبیرستانی آنها در مورد “new normal” دبیرستان پرسیده شد. شصت و هشت درصد از دانش آموزان و 65 درصد از والدین آنها معتقدند که رسانه های اجتماعی یک ابزار مفید خواهد بود.

وبلاگ‌ها، ویکی ها، لینکدین، توییتر، فیس بوک و پادکست ها در حال حاضر ابزارهای رایج برای یادگیری در بسیاری از موسسات آموزشی هستند. رسانه های اجتماعی به افزایش یادگیری آنلاین از راه دور کمک کرده اند.

علیرغم مسائل مربوط به فقدان حریم خصوصی و برخی موارد تقلب در بین زبان آموزان از راه دور، این امر مانع استفاده از بسترهای اجتماعی در آموزش نشده است.

 6. تاثیر منفی رسانه های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی یک فناوری نسبتا جدیدتر هستند، از این رو، تعیین عواقب خوب و بد بلند مدت آن کمی دشوار است. با این حال، چندین محقق به این نتیجه رسیده‌اند که بین استفاده زیاد از پلتفرم های رسانه‌های اجتماعی با افزایش خطر افسردگی، آسیب رساندن به خود، اضطراب و تنهایی رابطه قوی وجود دارد.

♦ ترس از دست دادن (FOMO)

استفاده طولانی مدت از پلتفرم های شبکه‌های اجتماعی شما را معتاد می‌کند تا ببینید افراد دیگر چه می‌کنند. FOMO یک احساس تشدید شده است که افراد دیگر در مقایسه با شما زندگی بهتری دارند یا سرگرمی بیشتری دارند. این احساس باعث می‌شود که هر ثانیه اعلان خود را چک کنید، فقط برای اینکه احساس بهتری داشته باشید.

♦زورگویی سایبری

نوجوانان باید خود را جا بیاندازند، محبوب باشند و از دیگران پیشی بگیرند. این فرآیند مدت ها قبل از ظهور رسانه‌های اجتماعی چالش برانگیز بود. فیس‌بوک، توییتر، اسنپ‌چت و اینستاگرام را به این ترکیب اضافه کنید.

نظرسنجی موسسه آزار و اذیت سایبری در سال 2019 از دانش‌آموزان دبیرستانی و راهنمایی ایالات متحده نشان داد که بیش از 36 درصد گزارش داده‌اند که در مقطعی از زندگی خود مورد آزار و اذیت سایبری قرار گرفته‌اند که 30 درصد آنها دو بار یا بیشتر قربانی شده‌اند. همچنین مشخص شد که تقریباً 15 درصد اعتراف کرده‌اند که حداقل یک بار شخصی را مورد آزار و اذیت سایبری قرار داده‌اند و نزدیک به 11 درصد اذعان کرده‌اند که این کار را دو بار یا بیشتر انجام داده‌اند. نوجوانان می‌توانند از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی برای انتشار شایعات، اشتراک‌گذاری ویدئوهایی با هدف تخریب شهرت و باج‌گیری دیگران سوء استفاده کنند.

♦فقدان حریم خصوصی

تعقیب، سرقت هویت، حملات شخصی و سوء استفاده از اطلاعات برخی از تهدیدات کاربران شبکه های اجتماعی است. بیشتر اوقات، خود کاربران مقصر هستند زیرا محتوایی را به اشتراک می گذارند که نباید در معرض دید عموم باشد. این سردرگمی ناشی از عدم درک چگونگی عملکرد عناصر خصوصی و عمومی یک نمایه آنلاین است.

متأسفانه، زمانی که محتوای خصوصی حذف می‌شود، معمولاً خیلی دیر شده است. و محتوا می تواند مشکلاتی در زندگی شخصی و حرفه‌ای افراد ایجاد کند.

 7. تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر روابط

یکی از تأثیرات رسانه های اجتماعی، تشویق افراد به ایجاد و گرامی داشتن «دوستی با رسانه‌های اجتماعی» بر دوستی‌های واقعی است. اصطلاح “دوست” همانطور که در رسانه‌های اجتماعی استفاده می شود سایه ضعیف دوستی سنتی است. دوستان واقعی در واقع یکدیگر را می‌شناسند، اغلب رو در رو با هم ارتباط برقرار می‌کنند و پیوند شخصی دارند.

مزایا و معایب رسانه های اجتماعی

اگر اینترنت بخش غیرقابل چشم پوشی از زندگی معاصر است، رسانه‌های اجتماعی برای ارتباطات ضروری است – یک عنصر اجتناب‌ناپذیر، به‌ویژه برای کسانی که سبک زندگی پرمشغله‌ای دارند و حتی برای کوچک‌ترین به‌روزرسانی‌ها به آن وابسته هستند. مردم می‌توانند با دوستان خود ارتباط برقرار کنند، با خانواده صحبت کنند و از طریق پلتفرم‌های متعدد از رویدادهای جهانی مطلع شوند. یکی از متداول ترین فعالیت های آنلاین استفاده از شبکه های اجتماعی است و در سال 2021، 82 درصد از آمریکایی ها در یک یا چند سایت شبکه اجتماعی پروفایل داشتند که 2 درصد بیشتر از میزان استفاده 80 درصدی سال قبل است. این رقم در سال 2020 به حدود 223 میلیون کاربر رسانه های اجتماعی در ایالات متحده می‌رسد.

در طول ده سال گذشته، شبکه های اجتماعی به طور نجومی رشد کرده اند. در سال 2005 کمترین مشارکت در این صنعت وجود داشت. در آن زمان، اکثر آنها بی‌اطلاع بودند، و در میان کسانی که می‌دانستند، داشتن فرصت برای ایجاد صفحه MySpace معمولاً به معنای پیش‌زمینه پیچیده و لیست‌های پخش منحصر به فرد بود تا ارتباط مستقیم. اگر قرار بود مردم کمی به عقب برگردند، طعم واقعی رسانه های اجتماعی از وبلاگ نویسی ظاهر شد، جایی که حساب های کاربری در دهه 1980 ایجاد شد. پس از آن، تکامل پلتفرم‌های رایگان و اتاق‌های گفتگو فرصت‌های اجتماعی جدیدتری ایجاد کرد. بعدها فیس بوک، توییتر و دیگران آن را متحول کردند.

مزایای شبکه های اجتماعی

1. قابلیت اتصال

اتصال یکی از مهم ترین مزایای رسانه های اجتماعی است. این می تواند کاربران بی شماری را در هر زمان و در همه جا پیوند دهد. اطلاعات می تواند از طریق رسانه های اجتماعی و ارتباط آن در سطح جهانی پخش شود و تعامل افراد با یکدیگر را آسان کند و منجر به روابط جهانی می‌شود.

2.تحصیلات

استفاده از رسانه های اجتماعی در آموزش ستودنی است. فراگیران و مربیان می توانند در پلتفرم های مشترک جهانی برای تسهیل یادگیری سازنده ثبت نام کنند. همچنین با پرورش دانش و خلاقیت به بهبود مهارت ها کمک می کند.

 

3.اطلاعات و به‌روز رسانی

با استفاده از شبکه‌های اجتماعی از رویدادهایی که در سراسر جهان یا در زندگی دیگران رخ می‌دهد مطلع شوید. برخلاف تلویزیون، رادیو یا روزنامه‌ها، رسانه‌های اجتماعی به همه اجازه می‌دهند تا با ارائه تصویر واقعی، اطلاعات را به‌طور دقیق منتقل کنند. این به نمایش اخبار دنیای واقعی در سراسر جهان کمک می‌کند.

 

4.اطلاع

مردم به لطف رسانه‌های اجتماعی هوشیارتر شده‌اند. این به عنوان کانالی برای اطلاعات عمل می‌کند، بنابراین راه را برای نوآوری و موفقیت از طریق توسعه دانش و توانایی‌های آنها هموار می‌کند. رسانه‌های اجتماعی رویدادهای جهانی را به خوبی پوشش می‌دهند و مردم را نسبت به محیط اطراف خود بیشتر آگاه می‌کنند.

5.اشتراک گذاری

شبکه‌های اجتماعی بهترین بستر برای انتقال احساسات و عقاید هستند – یک آهنگ، یک شعر، یک اثر هنری، یک دسر منحط یا هر چیز دیگری. هر کسی می‌تواند اجازه دهد خلاقیت خود از طریق پلتفرم بدرخشد تا میلیون‌ها نفر دیگر آن را به اشتراک بگذارند. به اشتراک گذاری آثار هنری با دیگران می‌تواند دریچه‌ای را به سوی موفقیت و چندین نقطه عطف باز کند.

 

6.ایجاد جوامع

در دنیایی متنوع زندگی کنید که در آن افراد با فرهنگ‌ها، باورها و پیشینه‌های مختلف وجود دارند. رسانه های اجتماعی این افراد را با پیوند دادن آنها در یک پلت فرم مشترک گرد هم می‌آورد. بنابراین، پرورش حس وحدت، توسعه پیوندهای جامعه را تسهیل می‌کند. به عنوان مثال، دوستداران غذا می توانند به انجمن وبلاگ نویسان غذا بپیوندند، در حالی که گیمرها می‌توانند به جوامع متمرکز بر بازی و غیره بپیوندند.

 

7.آرمان شریف

اعمال شریف را می‌توان در شبکه های اجتماعی تبلیغ کرد. این ابزار ایده‌آلی برای تأیید دلایلی مانند اهدای کمک مالی به افراد مبتلا به سرطان است، به عنوان مثال، به کسانی که برای درمان به پول نیاز دارند. در حالی که همه می‌توانند از رسانه‌های اجتماعی برای کمک به دیگران در امور مالی استفاده کنند، این ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای پیشبرد هر هدف ارزشمندی است.

 

8.سلامت روان

رسانه‌های اجتماعی به عنوان یک کاهش دهنده استرس عالی عمل می‌کنند. چندین گروه می‌توانند از افرادی که با استرس، افسردگی و تنهایی مبارزه می‌کنند حمایت کنند. با ایجاد احساس شادی، این جوامع می‌توانند نگرش روشن تری ایجاد کنند و در عین حال به ایجاد روابط سالم با دیگران کمک کنند و در نتیجه سلامت روان را افزایش دهند.

 

9.شهرت برند

رسانه‎‌های اجتماعی با تقویت حسن نیت بین کاربران، روابط شرکت را بهبود می‌بخشد. تبلیغ آن باعث افزایش فروش می‌شود که به نوبه خود سودآوری را افزایش می‌دهد. نظرات و بازخوردهای ارائه شده توسط مشتریان منبع فوق العاده ای برای مشاغل است. با توجه به جمع آوری لایک‌های کاربر، شرکت ها می‌توانند محبوبیت و افزایش درآمد را تجربه کنند.

 

10.آگاهی از برند

پلتفرم های شبکه به شناخت بیشتر برند کمک می‌کنند. محصولات و اطلاعات جذاب بصری توجه کاربران را به خود جلب می‌کند، که باعث افزایش دید برند و افزایش دانش مشتری در مورد کالاها و خدمات خاص می‌شود.

 

11.تعامل با مشتری

رسانه‌های اجتماعی با ارائه کالاها و خدمات و درخواست نظرات در مورد آنها، تعامل مشتری را افزایش می‌دهند. کاربران از سراسر جوامع بازخورد و پیشنهادات مختلفی را ارائه می‌کنند که می‌تواند به بهبود مناطق تمرکز و رضایت آنها کمک کند.

 

12.ترویج

رسانه‌های اجتماعی حامی بزرگ تجارت و بازاریابی اینترنتی هستند. پست ها و تبلیغات ارتباط موثر کاربر را تسهیل می‌کند و به سودآوری یک تجارت کمک می‌کند. این روابط با کاربر را تقویت می‌کند و وفاداری مشتری را تأیید می‌کند، که برای توسعه هر شرکت بسیار مهم است.

 

معایب شبکه های اجتماعی

1.بر ارتباط اجتماعی عاطفی تأثیر می‌گذارد

رسانه‌های اجتماعی مانع پیوندهای عاطفی می‌شوند. همه چیز از طریق متون به صورت دیجیتالی منتقل می‌شود. نبوغ از بین می‌رود وقتی افرادی که به طور ایده آل برای ارسال احوالپرسی به دیدار یکدیگر می‌روند به جای بغل کردن، فقط پیامک ارسال می‌کنند.

2.مهارت تیز هوشی را کاهش می‌دهد

با کاهش مکالمات چهره به چهره واقعی و چت های حضوری، تیزبینی نادر است. حس شوخ طبعی، حس عشق، دوستی، سرگرمی و لذت به دلیل تأثیرات رسانه‌های اجتماعی بر سلامت روان انسان ناپدید شده است.

3.ناراحتی در احساسات افراد ایجاد می شود

افرادی که از رسانه‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند، احساس همدلی ندارند و زمانی که باید به کسی صدمه بزنند، پلک هم نمی‌زنند. آخرین ترول‌ها، نظرات منفی و بازخوردها همگی شاهد سخت‌دلی هستند که به دلیل ماهیت نامرئی شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته است.

4.حضور فیزیکی کم می‌شود

گذراندن وقت با یکدیگر مربوط به “حاضر” بودن و در لحظه بودن است. همانطور که دوستان و خانواده دور هم جمع می‌شوند، با صحبت کردن با یکدیگر در مورد زمان‌های گذشته، حال و آینده، خاطراتی ایجاد می‌کنند. متأسفانه، امروزه با در دسترس قرار گرفتن رسانه‌های اجتماعی از طریق تلفن همراه، مردم وقت خود را با یکدیگر با پیمایش پست‌ها می‌گذرانند.

5.عدم درک و تفکر

احساسات از طریق کلام و صدا منتقل می‌شوند – اما برای انجام این کار، نیاز به حضور فیزیکی در مقابل شخص دیگر برای برقراری ارتباط موثر احساسات وجود دارد. با این حال، رسانه‌های اجتماعی رنگ دیگری به آن می‌دهد، بنابراین معنای واقعی را پنهان می‌کند.

6.کمبود وقت خانواده با کیفیت

رسانه های اجتماعی دلیل بسیاری از اختلالات در روابط بوده اند، فقط به این دلیل که خانواده ها نمی‌توانند زمان با کیفیتی را با یکدیگر بگذرانند. زمان خانواده با «من» ضربه خورده است و حریم خصوصی اولویت دارد (به دلیل کیفیت متن‌هایی که در رسانه های اجتماعی ظاهر می شود).

 

7.زورگویی سایبری

مردم، به‌ویژه کودکان، قربانی آزار و اذیت سایبری شده‌اند که تهدیدها، معایب و سایر فعالیت‌های منفی به راحتی آنها را به دام می‌اندازد. اخبار جعلی و شایعات بدون زحمت منتشر می شوند و منجر به افسردگی و خودکشی می شوند.

8.هک کردن

آسیب‌پذیری شبکه های اجتماعی همچنین نشان می‌دهد که جمع‌آوری داده‌های افراد چقدر آسان است. تنظیمات حریم خصوصی باید دائماً به روز شوند و نمایه قفل شود تا از چنین شرایطی جلوگیری شود.

9.ذهن پریشان

رسانه های اجتماعی تکانشی هستند. پیام‌ها، نوتیفیکیشن‌ها و به‌روزرسانی‌های جدید انگیزه‌ای برای بررسی مداوم تلفن هستند که منجر به حواس‌پرتی می‌شود. فرد حتی با نادیده گرفتن کارهای مهم وقت خود را تلف می کند تا فقط به به روز رسانی ساده نگاه کند.

10.تنبلی را تسهیل می‌کند

ساعت ها گذراندن روی کاناپه‌ای که به تلفن های هوشمند ما چسبیده است منجر به مشکلات سلامتی متعددی مانند چاقی، استرس و فشار خون بالا می‌شود. فناوری و رسانه های اجتماعی همراه باعث افزایش تنبلی در بین مردم به دلیل عدم فعالیت بدنی یا ورزش شده است.

11.اعتیاد

یک مسئله جدی در بین جوانان یعنی اعتیاد به رسانه های اجتماعی منجر به عواقب فاجعه باری شده است. در حالی که بررسی رسانه های اجتماعی و استفاده متعادل از گوشی هوشمند بد نیست، زمان و انرژی سازنده به دلیل استفاده بیش از حد هدر می‌رود.

12.تقلب و مسائل مربوط به روابط

اکنون افراد از رسانه های اجتماعی به عنوان بستری برای قرار ملاقات و ازدواج استفاده می‌کنند. با این حال، این احتمال وجود دارد که اطلاعات ارائه شده در نمایه نادرست باشد و در نهایت منجر به یک رابطه سمی یا حتی طلاق شود.

جمع بندی

همانطورکه می‌دانید اطلاعات قدرت است. بدون وسیله ای برای توزیع اطلاعات، مردم نمی‌توانند از قدرت آن استفاده کنند. یکی از تأثیرات مثبت شبکه های اجتماعی در توزیع اطلاعات در دنیای امروز است. پلتفرم‌هایی مانند فیس بوک، لینکدین، توییتر و غیره دسترسی به اطلاعات را با کلیک یک دکمه ممکن کرده اند.

تحقیقات انجام‌شده توسط parse.ly نشان می‌دهد که طول عمر یک داستان ارسال شده در وب ۲.۶ روز است، در حالی که زمانی که یک داستان در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود ۳.۲ روز است. این تفاوت 23 درصدی را وقتی در نظر بگیرید که میلیاردها نفر روزانه از اینترنت استفاده می‌کنند قابل توجه است.

طول عمر یک مقاله با طول عمر فعال یک پست رسانه اجتماعی متفاوت است. چتر سبز تخمین می‌زند که یک پست فیس بوک به طور متوسط 6 ساعت، یک پست اینستاگرام یا لینکدین 48 ساعت و یک توییت در توییتر فقط 18 دقیقه طول عمر دارد. هرچه کاربران رسانه های اجتماعی به طور فعال به اطلاعات دسترسی داشته باشند، بحث بیشتر ایجاد می‌شود و تأثیر شبکه های اجتماعی بیشتر می‌شود. هر چه طول عمر فعال کوتاه‌تر باشد، برای حفظ تعامل، باید بیشتر در آن کانال پست ارسال کنید (با توجه به اینکه پست کردن خیلی زیاد هم تاثیر منفی دارد).

با اینکه جهان بدون رسانه‌های اجتماعی مکان بسیار کندتری خواهد بود، این امر علاوه بر سود، باعث آسیب نیز می‌شود. با این حال، تأثیر مثبت رسانه‌های اجتماعی نجومی است و بسیار فراتر از آسیب‌های مرتبط با اشتراک‌گذاری است.

در نهایت، اشتراک‌گذاری به این معناست که مردم محتوا را ببینند و به آن پاسخ دهند. تا زمانی که محتوا همچنان مرتبط است و نیاز به اطلاعات وجود دارد، برای هر سازمانی همیشه ارزشمند است که از رسانه های اجتماعی برای ادامه انتشار استفاده کند.

#آداب معاشرت در شبکه‌های اجتماعی

#فضای مجازی

#ارتباط موثر

#مهارت زندگی

#مهارت ارتباطی

#کارگاه‌های مهارتی

#توسعه فردی

#ارتباط فردی

#کارگاه مهارتی

#آداب گفت و گو

#یک سبد ارتباطات

#رضا هوشمند

 

 

# روزنگار مشق شب:


#روزنگار  #تقویم  #تقویم مشق شب  #رویدادتاریخی  #رویدادمذهبی     #رویدادملی   #ولادت   #وفات

10تیر ماه:

                              #روز صنعت ومعدن

                                              #روز بزرگداشت صائب تبریزی

                                                                                #روز شبکه های اجتماعی

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت + 8 =