اخبار مشق شب, کارگاه مهارتی, کارگاه‌های مهارتی

افسردگی در نوجوانان

 

چگونه والدین می توانند کمک کنند

همه نوجوانان گاهی اوقات احساس غمگینی یا بد خلقی می‌کنند. اما هنگامی که یک حالت غمگین یا بد برای هفته‌ها یا بیشتر طول می‌کشد – و زمانی که تغییرات دیگری در نحوه عملکرد یک نوجوان وجود دارد – می تواند نشانه افسردگی باشد.

افسردگی با درمان مناسب بهتر می شود. اما مشکلات در صورت عدم درمان ممکن است ادامه یا بدتر شوند. علاوه بر درمان، نوجوانانی که احساس افسردگی می کنند به حمایت بیشتر والدین و سایر بزرگسالان در زندگی خود نیاز دارند.

 

اگر فکر می کنید نوجوان شما افسرده است، با او صحبت کنید. به آنها اجازه دهید بدانند که می خواهید بفهمید آنها در چه حالی هستند. اگر می خواهند صحبت کنند گوش کنید.

 

برای بررسی افسردگی با پزشک یا درمانگر خود ملاقاتی را برنامه ریزی کنید. اگر نوجوان شما افسرده است، پزشک می‌تواند توضیح دهد که او (و شما) چه کاری می‌توانید برای کمک انجام دهید. بهتر است افسردگی را زودتر درمان کنید.

 

چگونه می‌توانم بفهمم نوجوانم افسرده است؟

وقتی نوجوانان افسرده هستند، والدین ممکن است متوجه خلق و خوی غمگین یا بدی شوند که هفته ها یا بیشتر طول می‌کشد. آنها ممکن است متوجه تغییرات دیگری شوند، مانند:

 

دیدگاه منفی نوجوانانی که احساس افسردگی می کنند ممکن است برای خود یا دیگران سخت بگیرند. آنها ممکن است بر شکست ها و شکست ها تمرکز کنند. شاید دیدن قسمت های خوب چیزها یا قسمت های خوب خودشان برایشان سخت باشد.

انرژی کم، تلاش، علاقه، لذت. نوجوانان ممکن است علاقه خود را به چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می بردند از دست بدهند. به نظر می رسد که آنها اهمیتی نمی دهند. آنها ممکن است تلاش کمتری برای انجام تکالیف مدرسه یا کارهای خانه انجام دهند. به نظر

می رسد کارها بیش از حد نیاز به تلاش دارند. هیچ چیز سرگرم کننده یا لذت بخش به نظر نمی رسد.

تغییرات در خواب. نوجوانان ممکن است بیشتر بخوابند یا در صورت نیاز در بیدار شدن مشکل داشته باشند. ممکن است مشکل خواب داشته باشند.

تغییرات در غذا خوردن. برخی از نوجوانان مبتلا به افسردگی علاقه کمتری به غذا نشان می دهند و ممکن است وزن خود را کاهش دهند. برخی بیشتر از قبل غذا می‌خورند و ممکن است اضافه وزن پیدا کنند.

عملکرد ضعیف در مدرسه وقتی یک نوجوان احساس افسردگی

می کند، کار مدرسه می تواند سخت‌تر به نظر برسد. آنها ممکن است کار خود را کامل نکنند، تلاش خود را نشان ندهند، یا آنقدر برای آزمون مطالعه نکنند. نمرات آنها ممکن است کاهش یابد.

دور شدن از دوستان و خانواده. نوجوانان ممکن است زمان بیشتری را تنها بگذرانند، زمان کمتری را با دوستان خود بگذرانند، یا دور به نظر برسند.

رفتارهای مخاطره آمیز یا مضر. افسردگی می‌تواند برخی از نوجوانان را به بدرفتاری، مشکل یا مشاجره بیشتر سوق دهد. آنها ممکن است رفتارهای پرخطر نشان دهند. برخی به الکل، مواد مخدر یا خودآزاری روی می آورند.

افکار یا صحبت از خودکشی. برخی از نوجوانان افسرده افکار خودکشی دارند. اگر فکر می کنید نوجوان شما به خودکشی فکر می کند، از او در مورد آن بپرسید – آرام و با عشق. دانستن اینکه آنها کسی را دارند که می توانند به او مراجعه کنند می تواند به محافظت از نوجوانان در برابر این افکار کمک کند. همچنین به شما اطلاع می دهد که آیا نوجوان شما به کمک فوری نیاز دارد یا خیر.

 

اگر نوجوان شما در مورد خودکشی فکر می کند یا صحبت می کند، فورا کمک و راهنمایی پیدا کنید.

چرا برخی از نوجوانان احساس افسردگی می کنند؟

نوجوانان ممکن است به دلایل مختلف دچار افسردگی شوند. هیچ دلیل واحدی وجود ندارد ژن ها، هورمون ها و رویدادهای زندگی همگی می توانند نقش داشته باشند.

 

برخی از نوجوانان ممکن است به دلیل ژن هایی که به ارث می برند، نسبت به افسردگی حساس تر باشند. ژن ها بر نواحی از مغز تأثیر می گذارند که بر خلق و خو و انرژی تأثیر می گذارند. نوجوانانی که احساس افسردگی می کنند، ممکن است اعضای خانواده خود نیز افسرده باشند.

 

تغییرات هورمونی که با بلوغ اتفاق می افتد می تواند بر خلق و خوی تأثیر بگذارد. برخی از نوجوانان به تغییرات هورمونی که با تغییرات فصلی در نور روز اتفاق می‌افتد، حساس هستند. ممکن است هر سال در همان زمان، در پاییز یا زمستان، زمانی که ساعات روز کوتاهتر است، افسرده شوند. به این حالت افسردگی فصلی (یا اختلال عاطفی فصلی) می گویند.

 

وقایع زندگی و رویدادهای شخصی ممکن است نقش داشته باشند. بسیاری از نوجوانان از دست دادن، مشکلات خانوادگی، تعارضات خانوادگی یا چالش های سخت سلامتی را پشت سر گذاشته اند. برخی با خشونت زندگی کرده اند یا با آسیب های روحی روبرو شده اند. این موارد همیشه منجر به افسردگی نمی شود. اما آنها می توانند – حتی زمانی که نوجوانان از حمایت خوبی برخوردار می شوند و قدرت درونی زیادی دارند.

 

مهم نیست که چه چیزی در افسردگی نوجوانان نقش دارد، درمان مناسب می‌تواند به بهبود آنها کمک کند.

 

درمان افسردگی در نوجوانان چیست؟

چندین درمان مبتنی بر شواهد وجود دارد که برای افسردگی در نوجوانان موثر است. آنها شامل این نوع صحبت درمانی می‌شوند:

 

درمان شناختی رفتاری (CBT)

رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)

درمان بین فردی (IPT)

خانواده درمانی مبتنی بر دلبستگی (ABFT)

هر یک از این درمان‌ها جنبه های مختلفی از افسردگی را هدف قرار می‌دهد. درمانگران ممکن است از تعدادی از این موارد در درمان یک نوجوان استفاده کنند. جزئیات درمان بستگی به نیازهای نوجوان و شدت علائم دارد.

 

درمانگران پس از انجام یک معاینه دقیق، درمان هر نوجوان را برنامه ریزی می کنند. آنها با شما و نوجوانتان صحبت خواهند کرد تا روش درمانی را که توصیه می کنند توضیح دهند. گاهی اوقات پزشکان برای کمک به نوجوانان افسرده نیز داروهایی تجویز می‌کنند.

 

چگونه درمان به نوجوانان افسرده کمک می کند؟

درمان به نوجوانان کمک می‌کند تا افسردگی خود را کشف و برطرف کنند. در درمان، نوجوانان ممکن است یاد بگیرند که:

 

احساس درک شدن و نزدیکتر شدن به دیگران

در مورد احساسات، افکار و رویدادهایی که برایشان مهم است صحبت کنند

مدیریت احساسات و خلق و خوی قوی

 

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 − دو =