اخبار فرهنگی، ادبی، هنری جهان, اخبار مشق شب, مقالات مشق شب

کارمن کالیل

کارمن کالیل، بنیانگذار ناشر مشهور فمینیست ویراگو در سن 84 در گذشت

 

نویسنده فمینیستی که مارگارت اتوود و مایا آنجلو را منتشر کرد، در سن 84 سالگی درگذشت. تأثیر او بر نوشته های زنان به زبان انگلیسی غیرقابل انکار است.

کارمن کالیل، نویسنده و ناشر استرالیایی در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

کالیل در سال 1938 در ملبورن استرالیا به دنیا آمد و در سال 1960 مدرک تاریخ و ادبیات را از دانشگاه ملبورن دریافت کرد و سپس به لندن مهاجرت کرد. پس از مدتی سفر به اروپا، او در سال 1965 وارد صنعت نشر شد و در هاچینسون مشغول به کار شد.

کالیل قبل از تأسیس مجله فمینیستی Spare Rib در سال 1972 در کنار مارشا رو و رزی بایکوت برای ناشران مختلفی کار می کرد. پس از Spare Rib، او می خواست یک ناشر فمینیستی راه اندازی کند تا کتاب های نوشته شده توسط زنان را ستایش کند.

کالیل که در ابتدا Spare Rib Books نام داشت، سرانجام نام ویراگو را برگزید و نام آن را از کلمه یونانی زنی با فضیلت های مردانه یا زنان جنگ نما نامید.

از سال 1973، Virago نوشته های زنانه را در مورد موضوعات فمینیستی منتشر کرد. این زمان عالی بود زیرا جنبش آزادی زنان در بریتانیا شتاب بیشتری می گرفت.

هر جلد از آثار منتشر شده توسط ویراگو همراه با این بیانیه بود که “ویراگو یک شرکت انتشاراتی فمینیستی است”. اما مدرک در اعتبارنامه نویسندگانی بود که مطبوعات کالیل منتشر کردند. مارگارت اتوود، مایا آنجلو و آنجلا کارتر همگی توسط Virago Press منتشر شدند.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × = نُه