اخبار دنیای نشر, اخبار فرهنگی، ادبی، هنری ایران, اخبار کارگاه های مهارت زندگی, اخبار مشق شب, کارگاه مهارتی, کارگاه‌های مهارتی, مقالات مشق شب

گفتگوی سالم، اکتسابی است.

رضا هوشمند مؤلف کتاب «آداب گفتگو» در نمایشگاه کتاب تهران:

گفتگوی سالم، اکتسابی است

رضا هوشمند مدیر انتشارات مشق شب و نویسنده کتاب «آداب گفت وگو-گفتگوی موثر مهارت گمشده» است. با او در سی‌و‌چهارمین نمایشگاه کتاب تهران گفتگویی انجام دادیم. او معتقد است گفتگوی سالم نیازمند آموزش و اکتسابی است.
گفتگوی سالم اکتسابی است .
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)؛ رضا هوشمند مدیر انتشارات مشق شب هوشمند در سی‌و‌چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: جلد اول آداب گفت وگو بخش اول یک مجموعه سه‌جلدی است که توانستیم آن را به نمایشگاه سی‌و‌چهارم برسانیم. جلد دوم و سوم نیز برای ماه‌های آینده منتشر می‌شود.

وی با بیان اینکه این کتاب به یکی از نیازهای مبرم جامعه فعلی ما یعنی رسیدن به یک گفتگوی سالم و موثر در روابط اجتماعی اشاره دارد ادامه داد: بسیاری از ارتباطات ما از جمله دوستانه و خانوادگی و کاری به صورت یک ارتباط معمولی و ساده و امن شروع می‌شود، ولی نهایتا در بسیاری از مواقع می‌بینیم که به یک گفت وگوی خطرناک و حساس تبدیل می‌شود. بارها برای ما این پرسش مطرح می‌شود که چطور گفتگوی دوستانه ما بد تمام می‌شود.

هوشمند گفت: گفتگوی سالم نیازمند آموزش و اکتسابی است. باید بدانیم چه قواعدی را قبل از ورود به گفتگو باید رعایت کنیم. آمادگی رفتاری و آمادگی فکری و حتی آمادگی قضاوتی نیز مطرح است. گفت وگو شبیه به رانندگی است. زمانی که شما با سرعت 95 کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنید کافیست برای لحظه‌ای سرتان را در گوشی ببرید و بیرون بیاورید. دقیقا در همین زمان کوتاه شما چندین متر جلو رفته‌اید بدون اینکه به جاده نگاه کرده باشید. ممکن است حتی در همین زمان کوتاه تصادف کنید.

کتاب “آداب گفت و گو” منتشر شد

وی اضافه کرد: در یک گفت و گوی سالم خیلی چیزها می‌تواند حواس انسان را پرت کند و تصادف نیز در گفت و گو؛ آنجایی است که مخاطب گفت و گو را ترک می‌کند و به چیز دیگری فکر می‌کند و رشته کلام را از دست می‌دهد.

هوشمند با اشاره به سطح‌بندی گفت و گوها بیان کرد: برخی گفت و گوها حساس هستند، مثل گفت و گو درباره یک مناقشه مالی که، با یک گفت و گوی دوستانه متفاوت است. برای چنین گفت و گویی باید آماده باشم از نظر اسناد و مدارکی که گفتگو به آن نیاز دارد. به صورت کلی آمادگی‌هایی نیاز دارد که باید فراهم شود.

وی گفت: یک گفت و گوی موفقیت‌آمیز و سالم زمانی شکل می‌گیرد که پس از گفت و گو ما آرامش داریم و رضایت خاطر. در این حالت از گفت وگو به اصطلاح می‌گویند دو طرف برنده هستند. در گفت و گوهای یک‌طرفه که یک نفر اصرار دارد برنده باشد همواره هل دادن و فشار وجود دارد. می‌توان گفت، گفت و گو یک بازی تیمی است که دو نفر در آن حضور دارند و در حالت سالم حتما دو نفر برنده خواهد داشت.

هوشمند بیان کرد: در یک گفت و گوی سالم گوش کردن یک عنصر اساسی به شمار می‌رود. گفت و گو هزینه ریالی ندارد و تنها هزینه زمان است. در ارتباط‌های شغلی و خانوادگی به شدت توصیه می‌کنم که ساعتی را به ساعت گفت و گو اختصاص دهیم. همچنین به دوستان حوزه اندیشه و سیاسیون و نمایندگان نیز توصیه می‌کنم با نگاه صلح و ارتباطات متقابل گفت و گوهای خود را انجام دهند.

کارگاه آداب گفت و در کانون پرورش فکری برگزار شد

رضا هوشمند مدیر انتشارات مشق شب و مؤلف کتاب «آداب گفت و گو» بیان کرد: یکی از نقدهایی که می‌توان به نمایشگاه وارد کرد بحث فروشگاه بودنش است که به نظر می‌رسد بهتر است بخش فروش با بخش ارایه از هم جدا باشند. تا زمانی که به عنوان ناشر به فکر این باشیم که خریدار چقدر پول دارد نمی‌توانیم ارایه کاملی داشته باشیم. ناشر و نویسنده باید فرصت داشته باشند تا با مخاطبشان وارد گفت و گو شوند.

وی گفت: ما باید خودمان را با خودمان مقایسه کنیم. ما محدودیت‌های مختلفی داریم با این حال باید به مدیران گفت که گلایه‌های فرهنگی را جدی بگیرند. کتابخوان کم شده است، حمایت دولتی هم همینطور. من با بسیاری از خریدارانی روبه‌رو شده‌ام که به دلیل قیمت بالای کتاب‌ها حاضر نشده‌اند کتاب را خریداری کنند با اینکه به شدت علاقمند هم بوده‌اند. یک زمانی قشر ضعیف جامعه دانشجویان بودند و امروزه قشر ضعیف فرهنگیان به شمار می‌روند.

هوشمند افزود:جایی که برای یک وعده غذایی پول بالایی پرداخت می‌کنم و حتی انعام بالایی به آشپز و خدمتکاری می‌دهم که کارشان چند ساعت طول کشیده اما به نویسنده و پژوهشگری که چند سال روی یک کتاب زحمت کشیده حاضر نیستم پول پرداخت کنیم و حتی درخواست تخفیف می‌کنیم.
وی گفت: ما شبیه به تخم مرغی هستیم که از درون دارد می‌شکند، حتما با درد همراه خواهد بود. ما همه یک خانواده‌ایم باید از فرهنگمان حمایت کنیم. هر کدام در هر جایگاهی که باشیم. فرهنگ ما از درون آفرینش و زایش دارد و اگر سعی کنیم تخم‌مرغ فرهنگ را از بیرون بشکنیم، بدون شک جلوی زایش و پرورش آن را گرفته‌ایم. این آفرینش به کشور کمک می‌کند و ما را برای برون‌رفت از بسیاری از مشکلات یاری میدهد.به گزارش ایبنا، نمایشگاه کتاب 1402 تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی‌(ره) و همزمان به‌صورت مجازی در ketab.ir ادامه دارد.

https://www.ibna.ir/fa/longint/337354/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%85-%D8%A7%DA%A9%D8%AA%D8%B3%D8%A7%D8%A8%DB%8C

رضا هوشمند، مدرس مهارت‌های ارتباطی

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت + = 8