اخبار کارگاه های مهارت زندگی, اخبار مشق شب, کارگاه مهارتی, کارگاه‌های مهارتی

چگونه حس ارزشمندی را در کودکان ایجاد و تقویت کنیم؟

 پدر و مادرها اولین منبع برای ایجاد حس ارزشمندی در فرزندان‌شان هستند. 

در اینجا 22 پیشنهاد عملی را برای تحقق این هدف بسیار بسیار مهم مطرح می‌کنیم. بدیهی است که این راه ها صرفاً مثال‌هایی برای تقریب ذهن هستند و با روش‌های متعددی می‌توان این حس را در فرزندان به وجود آورد، با همین‌ها شروع و فهرست را در زندگی‌تان طولانی‌تر کنید:

1. درباره موسیقی با فرزندتان صحبت کنید. ترانه مورد علاقه خودتان را به او معرفی کنید، با هم گوش کنید و درباره آن به او توضیح دهید: مثل حرف زدن درباره خواننده اش، خاطراتی که برای شما تداعی می‌کند و … همچنین از فرزندتان بپرسید ترانه مورد علاقه ات چیست و با هم به آن گوش دهید.

2. اگر فرزندتان در مدرسه برنامه‌ای اجرا می‌کند، مثل تئاتر، مجری‌گری و … حتماً به تماشایش بروید و با تکان دادن تایید آمیز سر او را همراهی کنید. تایید شما با زبان بدن، به او اعتماد به نفس عجیبی می‌دهد که در هیچ چیز دیگری در آن لحظه برابری نمی‌کند.

3. هر از گاهی سراغ آلبوم عکس‌های قدیمی بروید و با هم نگاه‌شان کنید و درباره آدم‌ها، مکان ها و ماجراهای داخل عکس‌ها و … با هم حرف بزنید.

4. گاهی اوقات از او بپرسید دوست داری الان به کدام یک از بستگان زنگ بزنیم و احوالپرسی کنیم.

 

5.توانایی‌های فرزندتان را بشناسید و هر از گاهی درباره اش حرف بزنید و تحسین اش کنید. مثلاً ممکن است او به خوبی فوتبال بازی کند، یا نقاشی‌اش خوب باشد یا علاقه مند به ادبیات یا ریاضی باشد؛ همین ها را پر رنگ کنید تا استعدادهایش شکوفا شوند.

6.فیلم یا کارتون مورد علاقه  او را در کنارش تماشا کنید. مخصوصاً کودکان از این کار لذت بیشتری می‌برند، گو این که خودشان فیلم یا کارتون را ساخته اند!

7.گاهی اوقات که می‌دانید پول همراهش هست، خوردنی یا نوشیدنی کوچکی را مهمان او باشید؛ مثلاً بگویید عصر برویم یک آبمیوه بخوریم به حساب دخترم/پسرم.

8. درباره فیلم یا سریال یا برنامه تلویزیونی که دیده اید با او حرف بزنید.

9. هر از گاهی به موزه یا گالری هنری بروید تا حس اصالت و زیبایی در وی تقویت شود.

10.گاهی اوقات با او مشورت کنید. هر چه سن فرزندتان بالاتر می‌رود، میزان مشورت ها را بیشتر کنید و تا جایی که مقدور است به همه یا بخش‌هایی از مشورت‌هایی که می‌دهد ترتیب اثر دهید.

11.بعضی اوقات موضوع مهمی – به فراخور سن و حال فرزندتان – مطرح کنید و با او درباره اش بحث کنید. جدی هم بحث کنید و هم موافقت و هم مخالفت تان را اعلام کنید. مثلاً درباره رفتار آدم ها با محیط زیست، نظام آموزشی، اعتیاد و حتی سیاست.

12.هر از گاهی با او بازی کنید: از بازی‌های بدنی مانند کشتی و پنالتی زدن در خانه گرفته تا بازی‌های فکری و رایانه ای. همیشه هم بازنده نباشید و به مقتضای سن کودک، گاه ببرید و گاه ببازید تا بداند که زندگی برد و باخت دارد و انسان ها نمی‌توانند همیشه برنده باشند. از کری خوانی و کَل کَل کردن هم استقبال کنید.

13.اگر فرزندتان موبایل دارد، هر از چندی از محل کارتان پیامی محبت‌آمیز برایش بفرستید یا پست‌های جالب شبکه‌های اجتماعی را برایش ارسال کنید. یا وقتی از خانه بیرون می‌روید و او خواب است، یادداشتی برایش بگذارید که با خواندنش حالش خوب شود.

14. گاهی بدون هیچ مناسبتی برایش گل یا کادو بخرید، منظورم از کادو چیزهای گران قیمت نیست، گاهی خرید و هدیه دادن یک خودکار می‌تواند نشانه تقویت حس ارزشمندی در فرزندتان باشد.

15. بعضی اوقات سر به سرش بگذارید.

16. کتابی را انتخاب کنید و با هم بخوانید و درباره‌اش هر شب یا هر هفته بحث کنید.

17. گاهی اوقات به نرمی از فرزندتان انتقاد کنید. هر انتقادی باید همراه با گفتن چند مورد از خوبی‌های او باشد. انتقاد اگر به موقع و با لحن مناسب گفته شود این اطمینان را به فرزندتان می‌دهد که حواس پدر و مادرم به من هست. همچنین از کارهای خوبش تعریف کنید.

18. عکس فرزندان‌تان را داخل کیف‌تان بگذارید یا روی مانیتور رایانه شخصی‌تان نمایش دهید و اجازه دهید آنها متوجه این موضوع بشوند.

19. اتفاقات جالبی که در طول روز برای شما یا دیگران رخ داده یا درباره‌شان خوانده یا شنیده‌اید را با آب و تاب برای فرزندان‌تان تعریف کنید.

20. به سئوالات او جواب کامل و تشریحی دهید و موقع حرف زدن با او ارتباط چشمی برقرار کنید؛ این موضوع برای پسران مهم و برای دختران مهم‌تر است.

21. اشعار مورد علاقه‌تان را برای هم بخوانید، چه از حفظ چه از روی کتاب یا رایانه.

22. موفقیت‌هایش را جشن بگیرید. منظور از جشن الزاماً برگزاری مراسم مفصل و پرهزینه نیست بلکه می‌توانید یک غذا به افتخارش سفارش دهید یا یک کیک کوچک با مشارکت او بپزید و خانوادگی دور هم شاد باشید؛ او از این که منبع این شادی است به خود خواهد بالید.

#رضا هوشمند

#کارگاه‌های مهارتی

#آداب گفت وگو

#ارتباط موثر

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه + 9 =