اخبار دنیای نشر, اخبار مشق شب, گوناگون

فراخوان هفدمین جایزه کتاب سال شعر خبرنگاران منتشر شد

فراخوان هفدهمین دوره جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب خبرنگاران توسط دبیرخانه این جایزه منتشر شد.

به گزارش حبرنکار مشق شب و به نقل از  خبرگزاری مهر، دبیرخانه جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران» با نکوداشت یاد «مفتون امینی» و «هوشنگ ابتهاج»، از برگزیدگان ادوار این جایزه که در سال گذشته از دنیا رفته‌اند، فراخوان هفدهمین دوره را با افزودن یک بخش جدید منتشر کرد.

هفدهمین دوره جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران»، همچون دوره‌های گذشته، در سه بخش اصلی «کتاب سال»، «ویژه» (شاعران بدون کتاب شعر) و «تجلیل» (از یک عمر فعالیت شعری)، با داوری جمعی از شاعران خبرنگار و فعال رسانه در حوزه فرهنگ و ادبیات، برگزار می‌شود.

در این دوره اما بخش جانبی «پژوهش درباره شعر» نیز با موضوع: «شعر انتقادی و اعتراضی» به جایزه اضافه شده است.

دبیرخانه این دوره از جایزه کتاب سال شعر خبرنگاران با دبیری علیرضا بهرامی، از شاعران و ناشرانی که در سال ۱۴۰۰ مجموعه شعر منتشر کرده‌اند، دعوت کرده است تا با توجه به این شرایط، در بخش کتاب سال جایزه شرکت کنند:

کتاب در سال ۱۴۰۰ منتشر و در شناسنامه‌ی آن درج شده باشد.

چاپ اول و به زبان فارسی در ایران منتشر شده باشد.

برگزیده اشعار یا مجموعه‌ی گروهی نباشد.

علاقه‌مندان به شرکت در این بخش، باید پنج نسخه از اثر خود را تا پایان دی‌ماه ۱۴۰۱ به دبیرخانه جایزه کتاب سال شعر «خبرنگاران»، ارسال کنند.

علاقه‌مندان به شرکت در بخش «پژوهش درباره شعر» نیز بدون هیچ‌گونه محدودیت در زمان انتشار اثر، کتاب پژوهشی با موضوع شعر انتقادی و اعتراضی در ایران از مشروطه تا کنون و شعر انتقادی و اعتراضی در جهان را در پنج نسخه به نشانی صندوق پستی یادشده می‌توانند بفرستند.

بنا بر اعلام دبیرخانه جایزه شعر «خبرنگاران»، فراخوان بخش ویژه (شاعران بدون کتاب) دوره هفدهم هم که برای کشف استعدادهای شعری برگزار می‌شود، مختص آن دسته از شاعران که در هر سنی، تاکنون مجموعه شعر در ایران منتشر نکرده‌اند، به‌زودی منتشر می‌شود.

دبیرخانه جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب «خبرنگاران» در فراخوان هفدهمین دوره خود یاد زنده‌یادان «مفتون امینی» (برگزیده بخش یک عمر دستاورد شعری در چهارمین دوره جایزه، به سال ۱۳۸۸) و «امیر هوشنگ ابتهاج» (برگزیده بخش یک عمر دستاورد شعری در نهمین دوره جایزه، به سال ۱۳۹۳) را گرامی داشته است.

در دوره شانزدهم این جایزه، کتاب «ده و ده دقیقه و سی ثانیه» اثر کیانوش خان محمدی در بخش کتاب سال و نیز «علیرضا طبایی» در بخش یک عمر دستاورد شعری، برگزیده شدند.

 

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج × = 20