اخبار دنیای نشر, اخبار فرهنگی، ادبی، هنری ایران, اخبار کارگاه های مهارت زندگی, اخبار مشق شب, کارگاه مهارتی, کارگاه‌های مهارتی, مقالات مشق شب

زبان بدن بر نتایج رهبری تأثیرگذار است./ پنج روش در استفاده از زبان بدن بر نتایج رهبری کدامند؟

 

رهبری مؤثر به توانایی الهام بخشیدن و تأثیرگذاری مثبت بر افراد بستگی دارد. در آماده شدن برای یک جلسه مهم – با کارکنان، تیم رهبری، یا مشتریان خود – شما بر آنچه می‌گویید تمرکز می‌کنید، نکات مهم را به خاطر بسپارید، و ارائه خود را تکرار می‌‌کنید تا معتبر و قانع کننده به نظر برسید.

اما آیا شما می‌دانستید که افرادی را که می‌خواهید تحت تأثیر قرار دهید، اعتبار، اعتماد، همدلی و قابل اعتماد بودن شما را به طور ناخودآگاه ارزیابی می‌کنند – و اینکه ارزیابی آنها تنها تا حدی با آنچه شما می‌گویید تعیین می‌شود؟

 

آیا می دانستید که استفاده از فضای شخصی، حرکات بدنی، وضعیت بدنی، حالات چهره و تماس چشمی می‌تواند تاثیر شما را به عنوان یک رهبر تقویت، حمایت، تضعیف یا حتی خراب کند؟

 

در اینجا پنج نکته حیاتی وجود دارد که هر رهبر باید در مورد زبان بدن بداند:پ

1. شما در کمتر از هفت ثانیه تأثیر می‌گذارید.

در تعاملات تجاری، برداشت اولیه بسیار مهم است. هنگامی که شخصی به طور ذهنی شما را به عنوان «قابل اعتماد» یا «مشکوک»، «قدرتمند» یا «تسلیم» برچسب زد، هر کاری که انجام می‌دهید از طریق چنین عینکی مشاهده می‌شود. اگر کسی شما را دوست داشته باشد، او به دنبال بهترین‌ها در شما خواهد بود. اگر او به شما بی‌اعتماد باشد، به همه اعمال شما مشکوک خواهد شد.

 

شما نمی‌توانید مردم را از تصمیم‌گیری فوری منع کنید، اما می‌توانید طوری رفتار کنید و یا طوری رفتار نکنید که این تصمیم‌ها را به نفع خود سوق دهید.

 

اولین برداشت در کمتر از هفت ثانیه ایجاد می‌شود و به شدت تحت تأثیر زبان بدن شما قرار می‌گیرد.

در واقع، مطالعات نشان داده‌اند که نشانه‌های غیرکلامی چهار برابر بیشتر از هر چیزی که می‌گویید، بر تأثیری که می‌گذارید، اثر دارد.

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

 

نگرش خود را تنظیم کنید، مردم فوراً نگرش شما را درک می‌کنند. قبل از اینکه با یک مشتری خوشامدگویی کنید، یا برای یک جلسه کاری وارد اتاق کنفرانس شوید، یا برای ارائه یک سخنرانی روی صحنه بروید، در مورد موقعیت، فکر کنید و در مورد نگرشی که می‌خواهید، تجسم کنید، آگاهانه انتخاب کنید.

آگاهانه انتخاب کنید.

-لبخند بزن

لبخند زدن پیام مثبتی است که رهبران از آن کم استفاده می‌کنند. لبخند یک دعوت است، نشانه‌ای از استقبال و پذیرش.

می‌گوید: “من دوست هستم و با تو صمیمیت دارم.”

-ارتباط چشمی برقرار کن.

نگاه کردن به چشمان کسی انرژی را انتقال میدهد و نشان دهنده علاقه و روی باز وجود دارد. (برای بهبود تماس چشمی خود، تمرین کنید که به رنگ چشم هر کسی که می‌بینید توجه کنید.)

-کمی به داخل خم شو.

خم شدن به جلو نشان می‌دهد که درگیر و علاقه‌مند هستید. اما به فضای طرف مقابل احترام بگذارید. این بدان معناست که در اکثر موقعیت‌های تجاری، حدود شصت تا هفتاد سانتی متر فاصله داشته باشید.

 

-مراقب وضعیت بدن خود باشید.

تحقیقات دانشکده مدیریت کلوگ در دانشگاه نورث وسترن کشف کرد که “گسترش وضعیت بدن”، قرار دادن خود به گونه‌ای که بدن را باز می‌کند و فضا را اشغال می ‌کند، احساس قدرت را فعال می‌کند که باعث ایجاد تغییرات رفتاری در یک موضوع مستقل از رتبه یا نقش واقعی آنها می‌شود. در یک سازمان در واقع، به طور مداوم در سه مطالعه مشخص شد که وضعیت بدنی بیش از سلسله مراتب در وادار کردن فرد به تفکر، عمل و درک قوی‌تر اهمیت دارد.

دست دادن.

این سریعترین راه برای ایجاد رابطه است. همچنین موثرترین است. تحقیقات نشان می‌دهد که به طور متوسط سه ساعت تعامل مداوم طول می‌کشد تا همان سطحی از ارتباط برقرار شود که با یک دست دادن می‌توانید به دست آورید. (فقط مطمئن شوید که تماس کف دستتان با کف دست است و چنگ شما محکم است اما استخوان خرد نمی شود.)

  1. ایجاد اعتماد به همسویی کلامی-غیرکلامی شما بستگی دارد

 

اعتماد از طریق همسویی کامل بین آنچه گفته می‌شود و زبان بدن همراه با آن ایجاد می‌شود. اگر حرکات شما با پیام شفاهی شما مطابقت کامل نداشته باشد، مردم ناخودآگاه دوگانگی، عدم اطمینان یا (حداقل) درگیری درونی را درک می‌کنند.

دانشمندان علوم اعصاب در دانشگاه کولگیت با استفاده از دستگاه‌های الکتروانسفالوگرافی (EEG) برای اندازه‌گیری «پتانسیل‌های مرتبط با رویداد» – امواج مغزی که قله‌ها و دره‌ها را تشکیل می‌دهند، تأثیر حرکات را مطالعه می‌کنند. یکی از این دره‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که به سوژه‌ها ژست‌هایی برعکس نشان داده می‌شود.

 

این همان شیب امواج مغزی است که زمانی رخ می‌دهد که مردم به حرف‌‌های مزخرف گوش می‌دهند.

 

بنابراین، به روشی بسیار واقعی، هر زمان که رهبران چیزی را می‌گویند و حرکات آنها چیز دیگری را نشان می‌دهد، آنها به سادگی معنا ندارند. هر زمان که زبان بدن شما با کلمات شما مطابقت نداشته باشد (به عنوان مثال، قطع ارتباط چشمی و نگاه کردن به اطراف اتاق هنگام تلاش برای بیان صراحت، تکان دادن روی پاشنه پا هنگام صحبت در مورد آینده سازمان، یا بستن دست‌ها روی سینه در حالی که باز بودن را اعلام می‌کنید) پیام شفاهی گم می‌شود.

3. وقتی با دست صحبت می‌کنید چه می‌گویید

 

آیا تا به حال توجه کرده‌اید که وقتی مردم نسبت به آنچه می‌گویند اشتیاق دارند، حرکات آنها به طور خودکار متحرک‌تر می‌شود؟ دست‌ها و بازوهای آن‌ها حرکت می‌کنند و بر نکات تأکید می‌کنند و اشتیاق را منتقل می‌کنند.

 

شاید قبلاً از این ارتباط آگاه نبوده باشید، اما به طور غریزی آن را احساس کرده‌اید. تحقیقات نشان می‌دهد که مخاطبان تمایل دارند افرادی را که از تنوع بیشتری از ژست‌ها استفاده می‌کنند با دید مطلوب‌تری ببینند. مطالعات همچنین نشان می‌دهد که افرادی که از طریق ژست‌های فعال ارتباط برقرار می‌کنند، معمولاً خونگرم، موافق و پرانرژی ارزیابی می‌شوند، در حالی که افرادی که ساکن می‌مانند (یا حرکاتشان مکانیکی یا «چوبی» به نظر می‌رسد) منطقی، سرد و تحلیل‌گر هستند.

 

این یکی از دلایلی است که چرا ژست‌ها برای اثربخشی یک رهبر بسیار مهم هستند و اینکه چرا درست کردن آنها در یک ارائه بسیار قوی با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند.

 

من مدیران ارشد را دیده‌ام که اشتباهات پیش پا افتاده و مبتدی مرتکب می‌شوند. وقتی رهبران از ژست‌ها به درستی استفاده نمی‌کنند (اگر اجازه می‌دهند دست‌هایشان به پهلو آویزان شود یا دست‌هایشان را در حالت کلاسیک «برگ انجیر» جلوی بدنشان ببندند)، نشان‌دهنده آن است که آنها سرمایه‌گذاری عاطفی روی مسائل ندارند یا در مورد نکته‌‌ای که می‌خواهند بیان کنند متقاعد نشده‌اند.

 

برای استفاده موثر از حرکات، رهبران باید از نحوه درک آن حرکات آگاه باشند. در اینجا چهار حرکت متداول دست و پیام‌های پشت آنها آورده شده است:

 

-دست‌های پنهان

دست‌های پنهان باعث می‌شود کمتر قابل اعتماد به نظر برسید. این یکی از پیام‌های غیرکلامی است که عمیقاً در ناخودآگاه ما جا افتاده است. اجداد ما تنها بر اساس اطلاعات بصری که از یکدیگر گرفته بودند، تصمیماتی برای بقا می‌گرفتند. در ماقبل تاریخ، زمانی که شخصی با دست‌های دور از دید نزدیک می‌شد، نشانه‌ای از خطر بالقوه بود. اگرچه امروزه تهدید دست‌های پنهان بیشتر نمادین است تا واقعی، ناراحتی روانی ریشه‌دار ما همچنان باقی است.

-اشاره انگشت.

من اغلب دیده‌ام که مدیران از این ژست در جلسات، مذاکرات یا مصاحبه‌ها برای تاکید یا نشان دادن تسلط استفاده می‌کنند. مشکل این است که اشاره پرخاشگرانه با انگشت می‌تواند نشان دهد که رهبر کنترل اوضاع را از دست می‌دهد – و ژست‌ها بوی سرزنش والدین یا قلدری در زمین بازی می‌دهد.

-ژست‌های مشتاقانه.

معادله جالبی از حرکت دست و بازو با انرژی وجود دارد. اگر می‌خواهید اشتیاق و انگیزه بیشتری ایجاد کنید، می‌توانید با حرکات بیشتر این کار را انجام دهید. از سوی دیگر، حرکات بیش از حد (مخصوصاً زمانی که دست‌ها بالای شانه‌ها قرار می‌گیرند) می‌تواند شما را نامنظم، کمتر باورپذیر و کم‌توان جلوه دهد.

-ژست‌های مبتنی بر.

بازوهایی که در ارتفاع کمر نگه داشته می‌شوند و حرکات در آن صفحه افقی به شما – و مخاطبان – کمک می‌کند که متمرکز و متشکل شوید. بازوها در کمر و خم شدن تا زاویه 45 درجه (همراه با حالتی به اندازه عرض شانه) به شما کمک می‌کند زمین، پرانرژی و تمرکز داشته باشید.

 

4. تأثیرگذارترین رسانه ارتباطی شما (هنوز) چهره به چهره است

 

در این عصر پرسرعت، ایمیل، پیامک، کنفرانس‌های تلفنی و چت‌های ویدیویی که سرعت بالایی دارد، یک حقیقت جهانی باقی می‌ماند: چهره به چهره ارجح‌ترین، سازنده‌ترین و قدرتمندترین رسانه ارتباطی است. در واقع، هرچه رهبران کسب و کار بیشتر به صورت الکترونیکی ارتباط برقرار کنند، نیاز به تعامل شخصی شدیدتر می شود.

 

چراچنین ادعایی دارم:

 

در جلسات رو در رو، مغز ما آبشار مداوم نشانه‌های غیرکلامی را پردازش می‌کند که به عنوان پایه‌ای برای ایجاد اعتماد و صمیمیت حرفه‌ای استفاده می‌کنیم. تعامل چهره به چهره سرشار از اطلاعات است. ما چیزی را که مردم به ما می‌گویند فقط تا حدی از کلماتی که به کار می‌برند تفسیر می‌کنیم. ما بیشتر پیام (و تمام ظرایف احساسی پشت کلمات) را از لحن صدا، قدم زدن، حالات چهره و سایر نشانه‌های غیرکلامی دریافت می‌کنیم. و ما به بازخورد فوری – پاسخ‌های آنی دیگران – تکیه می‌کنیم تا به ما در سنجش میزان پذیرش ایده‌هایمان کمک کنیم.

 

پیوند غیرکلامی بین افراد به قدری قوی است که وقتی با کسی در ارتباط واقعی هستیم، ناخودآگاه وضعیت بدن، حرکات و حتی ریتم تنفس خود را با او تطبیق می‌دهیم. جالب‌تر از همه، در برخوردهای رو در رو، «نرون‌های آینه‌ای» مغز نه تنها رفتارها، بلکه احساسات و احساسات را نیز تقلید می‌کنند. وقتی از این نشانه‌های بین‌فردی محروم می‌شویم و مجبور می‌شویم تنها به کلمات چاپی یا گفتاری تکیه کنیم، مغز دچار مشکل می‌شود و ارتباطات واقعی آسیب می‌بیند.

فناوری ممکن است یک تسهیل کننده عالی برای اطلاعات واقعی باشد، اما ملاقات حضوری کلید روابط مثبت کارمند و مشتری است.

“مهم نیست در چه صنعتی کار می‌کنید، همه ما در تجارت مردم هستیم. صرف نظر از اینکه تا چه حد ممکن است دانش فنی داشته باشید، جلسات رو در رو همچنان مؤثرترین راه برای جلب توجه شرکت کنندگان، مشارکت آنها در گفت‌وگو و ایجاد همکاری سازنده است. در واقع، در Ceasars، شعار ما این است: اگر آنقدر مهم نیست، یک ایمیل ارسال کنید. اگر مهم است اما مأموریت حیاتی نیست، تلفن را بردارید. اگر برای موفقیت سازمان شما بسیار مهم است، به دیدن کسی بروید.”

مایکل ماساری، معاون جلسات و رویدادهای ملی Ceasars Entertainment

 

5. اگر نمی‌توانید زبان بدن را بخوانید، نیمی از مکالمه را از دست داده‌اید

 

مدیرانِ حرفه‌ای کسب‌وکار، نه تنها باید نحوه ارسال پیام‌های مناسب، بلکه نحوه خواندن آنها را نیز یاد بگیرند.

 

“مهمترین چیز در ارتباط، شنیدن چیزهایی است که گفته نمی‌شود.

 پیتر دراکر، مشاور مشهور مدیریت،

 

ارتباط از طریق دو کانال – کلامی و غیرکلامی – انجام می‌شود که منجر به دو مکالمه مجزا در یک زمان می‌شود. در حالی که ارتباط کلامیِ آشکارا مهم است، این تنها پیامی نیست که ارسال می‌شود. بدون توانایی خواندن زبان بدن، ما عناصر مهم مکالمات را که می‌تواند تأثیر مثبت یا منفی بر یک تجارت داشته باشد، از دست می‌دهیم.

 

وقتی مردم کاملاً با یک ابتکار عمل نمی‌کنند، رهبران باید بتوانند آنچه را که اتفاق می‌افتد تشخیص دهند – و به سرعت پاسخ دهند. به همین دلیل است که درگیر شدن و جدا شدن دو مورد از مهم‌ترین پیام‌هایی هستند که در زبان بدن دیگران باید نظارت شود.

رفتارهای نامزدی نشان‌دهنده علاقه، پذیرش یا موافقت است در حالی که رفتارهای عدم مشارکت نشان‌دهنده کسالت، عصبانیت یا حالت تدافعی است.

 

پیام‌های نامزدی شامل تکان دادن سر یا کج شدن سر (نشانه جهانی “گوش دادن به کسی”) و حالت‌های بدن باز است. وقتی افراد نامزد هستند، مستقیماً با شما روبرو می‌شوند و با تمام بدن به شما اشاره می‌کنند. با این حال، به محض اینکه احساس ناراحتی کنند، ممکن است بالاتنه خود را به سمت دیگری متمایل کنند و به شما «شانه سرد» بدهند. و اگر آنها در تمام جلسه با هر دو دست و پا روی هم بنشینند، بعید است که شما خرید آنها را داشته باشید.

 

همچنین بر میزان تماس چشمی که دریافت می‌کنید نظارت کنید. به طور کلی، افراد تمایل دارند طولانی‌تر و با فرکانس بیشتری به افراد یا اشیایی که دوست دارند نگاه کنند. بسیاری از ما با تماس چشمی که حدود سه ثانیه طول می کشد راحت هستیم، اما وقتی کسی را دوست داریم یا با او موافقیم، به طور خودکار مدت زمان نگاه کردن به چشمان او را افزایش می دهیم. جدایی باعث عکس آن می‌شود: میزان تماس چشمی کاهش می‌یابد، زیرا تمایل داریم از چیزهایی که ما را آزار می‌دهند یا خسته‌مان می‌کنند نگاه کنیم.

 

دانش زبان بدن در حال تبدیل شدن به بخشی از برند شخصی مدیران است. رهبران بزرگ به گونه‌ای می‌نشینند، می‌ایستند، راه می‌روند و ژست می‌گیرند که اعتماد به نفس، شایستگی و موقعیت را به همراه داشته باشد. آنها همچنین پیام‌های غیرکلامی گرمی و همدلی را ارسال می‌کنند – به‌ویژه هنگام پرورش محیط‌های مشارکتی و مدیریت تغییر.

مهارت‌های خوب زبان بدن می‌تواند به شما در ایجاد انگیزه در گزارش‌های مستقیم، ایجاد پیوند با مخاطبان، ارائه ایده‌ها با اعتبار بیشتر و ارائه واقعی برند شخصی از کاریزمای شما کمک کند و این مجموعه‌‌ای قدرتمند از مهارت‌ها است که هر رهبر باید آن را توسعه دهد.

 

https://www.forbes.com/sites/carolkinseygoman/2018/08/26/5-ways-body-language-impacts-leadership-results/

بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 × پنج =