اخبار کارگاه های مهارت زندگی, اخبار مشق شب, کارگاه مهارتی, کارگاه‌های مهارتی, کتاب مشق شب

مهارت‌های دهگانه‌ی ضروری برای زندگی دوستی، خانوادگی و اداری کدامند؟

دانستن و به کارگیری مهارت‌های دهگانه شرط اول برخورداری از زندگی بهینه و موفق است.

 

 مهارت‌هایی که هر کسی باید با آموزش، تمرین و اجرای قواعد آن، خود را برای یک زندگی شیک، استاندارد و برخوردار از موهبت‌های اخلاقی و انسانی سازد.

  توانمندی هر انسانی نباید به میزان دانش و سوادی که دارد سنجیده شود.

آگاهی و به کارگیری مهارت‌های زندگی معیاری است برای ارزشیابی هر انسانی و چه نیکو که هم از دانش، تخصص و علم برخوردار باشیم و هم آگاهانه مهارت‌های مختلف زندگی را آموخته و به کار گیریم.

 

یکی از تقسیم بندی‌های انجام شده،

 “مهارت‌های دهگانه” است.

 

 

🔶   ۱- مهارت خودآگاهی

🔶   ۲- مهارت همدلی

🔶   ۳- مهارت روابط بین فردی

🔶   ۴- مهارت ارتباط موثر

🔶  ۵- مهارت مقابله با استرس

🔶   ۶- مهارت مدیریت هیجان

🔶  ۷- مهارت حل مسئله

🔶   ۸- مهارت تصمیم‌گیری

🔶  ۹- مهارت تفکر خلاق

🔶  ۱۰- مهارت تفکر نقادانه

 

 

🌀 مهارت خودآگاهی:

 توانایی شناخت نقاط ضعف و قوت و یافتن تصویری واقع بینانه از خود. شناخت نیازها و تمایلات فردی برای آشنایی با حقوق و مسئولیت های فردی – اجتماعی

 

 

🌀 مهارت همدلی:

درک کردن دیگران و مشکلاتشان در هر شرایطی. این مهارت در مواجهه با افراد  و احترام فیمابین،  در نتیجه، به روابط_اجتماعیِ بهترِ افراد با یکدیگر می‌انجامد.

 

 

🌀 مهارت روابط_بین_فردی:

مشارکت و همکاری با دیگران، همراه با اعتماد واقع بینانه، که در کنار تقویت دوستی‌ها، دوستی‌های ناسالم را خاتمه می‌دهد تا کسی از چنین روابطی آسیب نبیند.

 

 

🌀 مهارت ارتباط_موثر:

درک بهتر نیازها و احساسات دیگران، به شیوه‌ای که فرد بتواند نیازها و احساسات خودش را نیز در میان بگذارد. تا ارتباطی رضایت بخش شکل گیرد.

 

 

🌀 مهارت مقابله با فشار عصبی (استرس) :

با آموختن این مهارت افراد هیجان‌های مثبت و منفی را در خود و دیگران می‎شناسند و سعی می‌کنند واکنشی نشان دهند که این عوامل مشکلی برای آنها ایجاد نکنند.

 

 

🌀 مهارت مدیریت_هیجان:

هر انسانی که در زندگی شغلی خود با هیجانات گوناگونی از جمله غم، خشم، ترس، خوشحالی، لذت و موارد دیگر مواجه است که همه این هیجانات بر روابط عمومی او تاثیر می‌گذارد. شناخت و مهار این هیجانات، همان مدیریت هیجان است. برای کسب این مهارت فرد به طور کامل باید بتواند احساسات و هیجانات دیگران را نیز درک و به نوعی این هیجانات را مهار کند.

 

🌀 مهارت حل مسئله:

زندگی شغلی سرشار از مسائل ساده و پیچیده است. با کسب این مهارت بهتر می‎‌توانیم مشکلات و مسائلی را که هر روز در شغلمان برایمان رخ می‌دهند، از سر راه‌مان برداریم.

 

 

🌀 مهارت تصمیم‌گیری:

برای برداشتن هر قدمی در زندگی باید تصمیم‌گیری کنیم، مسیر زندگی انسان را تصمیم‌گیری های او مشخص می‌کند.

با آموختن این مهارت هدف خود را واقع بینانه تعیین و از میان راه حل های موجود بهترین را انتخاب می‌کنیم و مسئولیت عواقب آن را نیز به عهده می‌گیریم.

 

🌀 مهارت تفکر خلاق:

تفکر یکی از مهمترین مهارت‌هاست. مهارت تفکر خلاق، همان قدرت کشف، نوآوری و خلق ایده ای جدید است تا در موارد گوناگون بتوانیم راهی جدید و موثر بیابیم. با آموختن تفکر خلاق، هنگام مواجهه با مشکلات و دشواری‌ها احساسات منفی را به احساسات مثبت تبدیل می‌کنیم.

هنگامی که تفکر خلاق را می‌آموزیم دیگر مشکلات  مزاحم ما نیستند، بلکه هر کدام فرصتی هستند تا راه حل های جدید بیابیم و مشکلات را به گونه ای حل کنیم که کسی تاکنون این کار را نکرده باشد.

 

🌀 مهارت تفکر نقادانه:

این مهارت موجب می‌شود هر چیزی را به سادگی قبول یا رد نکنیم و پیش از آن، موضوع مورد نظر را به خوبی مورد بررسی قرار دهیم و پس از آن، در مورد رد یا پذیرش آن تصمیم‌گیری کنیم.

 با آموختن تفکر نقادانه فریب دیگران را نمی‌خوریم و به عاقبت امور به خوبی فکر می‌کنیم و دقیق و درست تصمیم می‌گیریم و ارتباطات به درستی برقرار می‌کنیم.

#کارگاه مهارتی

#مهارت زندگی

 #مهارت خودآگاهی

 #مهارت همدلی

 #مهارت روابط بین فردی

 #مهارت ارتباط موثر

 #مهارت مقابله با استرس

#مهارت مدیریت هیجان

 #مهارت حل مسئله

 #مهارت تصمیم‌گیری

 #مهارت تفکر خلاق

 #مهارت تفکر نقادانه

#رضاهوشمند

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 − = پنج