اخبار کارگاه های مهارت زندگی, اخبار مشق شب, کارگاه مهارتی, کارگاه‌های مهارتی

چگونه یخ رابطه را بشکنید؟

۹ ایده‌ی برتر برای یخ‌شکنی/ یخ رابطه را برداشتن 9 گام بشکنید

یخ‌شکنی یا ایجاد فضای بهتر ارتباطی با افراد مشارکت کننده در کارگاه یا رویداد آموزشی یک راه موثر برای شروع رویدادهای آموزشی و تیم‌سازی است. اگر شما تاکنون به برگزاری کارگاه‌های آموزشی اقدام کرده باشید، مطمئنا می‌دانید که شروع و افتتاحیه‌ی چنین رویدادی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

اگر چه آغاز به کار یک رویداد آموزشی بدون برداشتن قدم های موثر یخ شکنی هم میسیر است اما راه‌حل‌های یخ‌شکنی باعث تسهیل روند آموزش و بازدهی بیشتر در آن خواهد شد.

یخ‌شکنی باید با موضوع و هدف نشست در ارتباط باشد. به عنوان مثال، اگر شما همچون انتشارات مشق شب در شرف تاسیس کافه کتابی هستید و بناست در آن به کتاب و کتابخوانی بپردازید، یخ‌شکنی باید حول موضوع کتاب بچرخد؛ مثلا همه‌ی اعضا بهترین کتابی را که تا به حال خوانده‌اند را معرفی کنند.

در ادامه ما ۹ ایده‌ی یخ‌شکنی مطرح می‌کنیم، با استفاده از آن‌ها می‌توانید یک شروع خوب برای شرکت‌کنندگان خود رقم بزنید.

 

 

 1. معرفی‌های استاندارد

یک نوع معرفی استاندارد وجود دارد که اغلب در بسیاری از رویدادها استفاده می‌شود، اگر نمی‌خواهید وقت زیادی را برای یخ‌شکنی از دست بدهید؛ این نوع معرفی بهترین راه برای یخ‌شکنی است.

 • نام خود را بگویید
 • سازمانی را که هم‌اکنون در آن مشغول هستید به اشتراک بگذارید
 • نقشی را که در آن سازمان دارید بگویید
 • چرایی شرکت در این کارگاه آموزشی را بیان کنید

بعد از این‎‌که همه‌ی افراد موارد اشاره شده را ذکر کردند نوبت به جمع‌بندی می‌رسد. برای این جمع‌بندی نتایجی را که از گفته‌های شرکت‌کنندگان به دست آوردید به اشتراک بگذارید. برای این‌که این نتیجه‌گیری کامل باشد سعی کنید از قبل محتوایی را برای آن آماده کنید و سپس گفته‌های شرکت‌کنندگان را نیز بدان بیفزایید.

2.پیدا کردن ۱۰ نکته‌ی مشترک بین اعضای گروه

معمولا بسیاری از کارگاه‌های آموزشی به صورت تیمی برگزار می‌شوند، برای این‌که ارتباط خوبی بین اعضای تیم برقرار باشد و آن‌ها بتوانند کار گروهی را به بهترین شکل ممکن انجام دهند چندین راهکار ساده وجود دارد که یافتن مشترکات یکی از آن‌ها می‌باشد.

الف) شرکت‌کنندگان را به گروه‌های ۳ تا ۵ نفری تقسیم کنید. این تقسیم باید به گونه‌ای باشد که هیچ‌یک از اعضای تیم‌ها با هم از قبل آشنا نباشند، به عبارت بهتر آن‌هایی را که کنار هم نشسته‌اند از هم جدا کنید.

ب) از شرکت‌کنندگان هر گروه بخواهید به اندازه‌ی چند دقیقه با هم حرف بزنند و ۱۰ نکته‌ی مشترک بین خودشان پیدا کنند. قبل از این‌که اجازه‌ی شروع بحث را بدهید، اعلام کنید که مشترکات رایج و ساده مثل ”همه‌ی ما دست، پا، لباس و … داریم“ قبول نیست.

ج) حال ۱۰ دقیقه فرصت بدهید تا این مشترکات را پیدا کنند، تا به حال گروهی بیش از ۱۰ دقیقه برای این کار زمان نخواسته است. پس از این مدت یک نفر از هر گروه به عنوان نماینده، نتایجی را که اعضای گروه به اتفاق بدان دست پیدا کرده‌اند را بخواند.

د) چنین جریاناتی همواره سرشار از خنده و انرژی هستند و این شما هستید که به عنوان برگزارکننده می‌بایست جو را مهیج‌تر کنید. سعی کنید با به چالش کشاندن گروه‌ها بحث‌های جذاب‌تری به راه بیندازید. اغلب شرکت‌کنندگان دوست دارند تا مواردی را که خودشان انتخاب کردند با نوشته‌های دیگران مقایسه کنند، در نهایت شما می‌توانید مدت زمان کوتاهی را برای صحبت‌های نهایی اختصاص دهید.

اغلب هدف از یخ‌شکنی آشنایی شرکت‌کنندگان با هم و پیشبرد سریع‌تر کارهاست که این ترفند به خوبی مسیر رسیدن به این هدف را هموار می‌کند.

3.تایم سلفی گروهی در کارگاه‌های آموزشی

یکی از جذاب‌ترین روش‌های یخ‌شکنی در رویدادهای امروزی تایم سلفی است. این روش برای کارگاه‌هایی که تعداد اعضای آن زیاد نیست فوق‌العاده جذاب است. تنها ابزاری که برای این کار لازم است تلفن هوشمند می‌باشد که خوشبختانه این روزها در اختیار همه است. یک فضای جالب که باعث می‌شود عکس‌های خوبی گرفته شوند انتخاب کنید، از شرکت‌کنندگان بخواهید تا دور هم جمع شوند و یک به یک به موارد زیر اشاره کنند:

 • نام و یک بیوگرافی کوتاه از خود بگویند
 • از چه شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند

پس از این‌که به این موارد اشاره کردند یک سلفی بگیرند و آن را در هر شبکه‌ای که دوست داشتند به اشتراک بگذارند. این ترفند جذاب نه تنها باعث یخ‌شکنی و ایجاد لحظات انرژی‌بخش می‌شود، بلکه منجر به ادامه‌ی ارتباطات بعد از کارگاه نیز می‌شود.

4.سوال‌های سرگرم کننده

اگر جزو کارگاه های آموزشی مثل عکاسی، نقاشی و از این قبیل هستید ایجاد محیطی سرشار از سرگرمی و شادی قبل از شروع آموزش یکی از ملزومات است. در این نوع یخ‌شکنی مجری شما هستید و کل جلسه در اختیار شما است تا جو را عوض کنید. اگر مربی و برگزارکننده کارگاه فرد شوخ طبع و پرانرژی باشد به راحتی می‌تواند این نوع یخ‌شکنی را اجرایی کند.

تعدادی سوال در ذهن داشته باشید و با استفاده از آن‌ها فضایی جاری در کارگاه را تغییر دهید. برای یک کارگاه آموزشی اما فان سوالاتی مثل سوالات مطرح شده در زیر مناسب می‌باشند:

 • اگر شما یک گیاه بودید دوست داشتید چه گیاهی باشید و چرا؟
 • رنگ مورد علاقه‌ی شما چیست و این رنگ چه احساسی به شما القا می‌کند؟
 • اگر یک نیمکت زیبا در جنگلی سرسبز وجود داشته باشد و شما روی آن نشسته باشید، دوست دارید کنارتان چه کسی بنشیند؟
 • زندگی یا مرگ؟ دلیل انتخاب خود را بگویید؟

سوال‌هایی از این قبیل پیدا کنید و به صورت تصادفی از افراد حاضر در کارگاه بپرسید، این سوالات به باز شدن ذهن افراد و از بین رفتن فضای خشک کلاس کمک خواهد کرد.

5.پیدا کردن یک ویژگی مهم گروهی و اشتراک‌گذاری آن با بقیه

همان‌طور که در مورد اول اشاره کردیم هدف یخ‌شکنی در بسیاری از کارگاه‌های آموزشی تیم‌سازی و انجام سریع‌تر و بهتر کارها است. این ایده برای کارگاه‌هایی که کار تیمی و گروهی(مثل کارگاه‌های تفکر خلاق، طراحی و ..) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است مناسب می‌باشد. کلیه‌ی شرکت‌کنندگان را به گروه‌هایی با تعداد محدود تقسیم کنید، از آن‌ها بخواهید در مورد ارزش‌های تیمی که به آن‌ها معتقدند با هم بحث کنند؛ می‌توانید مثال‌هایی بزنید مانند همکاری، نحوه ارتباطات داخل تیم و … .

پس از ۱۰ دقیقه بحث از شرکت‌کنندگان بخواهید تا عقاید تیمی خود را با بقیه به اشتراک بگذارند، با این کار تا آخر جلسه همه به بهترین ویژگی‌های تیمی پایبند خواهند بود.

6.شغل من را حدس بزنید

این ترفند یکی از بهترین راه‌ها برای یخ‌شکنی در کارگاه‌های آموزشی است، این روش تقریبا شبیه به بازی پانتومیم است. از شرکت‌کنندگان به صورت تصادفی بخواهید تا بلند شوند و یک بیوگرافی ساده از خودشان مانند نام، تحصیلات و دلیل شرکت در کارگاه های آموزشی مخصوصا کارگاه کنونی را مطرح کنند؛ سپس از بقیه بخواهید تا شغل فرد موردنظر را حدس بزنند، شرکت‌کنندگان می‌توانند از فرد موردنظر در مورد هر چیزی سوال کنند.

فراموش نکنید که قبل از شروع به شرکت‌کنندگان بگویید که می‌خواهید چه کاری انجام دهید و از آن‌ها بخواهید تا همکاری کنند.

 1. بازی پول خرد

یکی از ساده‌ترین بازی‌ها برای یخ‌شکنی در طول رویداد بازی پول خرد است، تعدادی سکه‌ی خرد در دست داشته باشید. سکه‌هایی که روی آن‌ها زمان حک شده و سپس از هر شرکت‌کننده بخواهید یک سکه را از جعبه خارج کند. عدد سالی که روی سکه نوشته شده است را بخوانید و از شرکت‌کننده‌ی موردنظر بخواهید تا خودشان در آن سال به یاد بیاورند و یک خاطره‌ی شغلی آموزنده، سریع و سرگرم‌کننده بیان کنند.

 1. معرفی کناردستی‌ها

شما می‌توانید خیلی راحت از همه بخواهید تا خودشان را معرفی کنند، اما برای این‌که فضا کمی جذاب‌‌تر شود از همه بخواهید تا به مدت ۵ دقیقه با کنار دستی‌ خود صحبت کنند. به عبارت ساده‌تر شرکت‌کنندگان دونفر-دونفر به مدت ده دقیقه(۵ دقیقه برای نفر اول و ۵ دقیقه نفر دوم) صحبت می‌کنند. زمانی‌که صحبت تمام شد شروع معرفی آغاز می‌شود. هر کسی نفر کنار دستی خود را با ویژگی‌های شغلی و شخصی مهمی که دارد معرفی می‌کند و نظرش را راجع به او می‌گوید.

اگر تعداد شرکت‌کنندگان کارگاه شما زیاد نیست، این روش یکی از ساده‌ترین و فان‌ترین راه‌کارها برای آشنایی و یخ‌شکنی شروع کارگاه های آموزشی می‌باشد.

9.نظرسنجی جمعی

شرکت‌کنندگان کارگاه‌های آموزشی اغلب دلایل مختلفی برای حضور در آن‌جا دارند. آگاهی از اهداف شرکت‌کنندگان در ابتدای کارگاه علاوه بر ایجاد فرصت یخ‌شکنی به برگزارکنندگان کمک می‌کند تا نسبت به خواست‌ شرکت‌کنندگان عمل کنند. برگه‌های نظرسنجی را قبل از وارد شدن به کلاس آماده کنید و از آن‌ها بخواهید تا صادقانه دلیل حضور خود در این کارگاه آموزشی را بیان کنند. دلایل آن‌ها می‌تواند یکی از موارد اشاره شده در زیر باشد:

 • افزایش آگاهی در مورد مسئله‌ی موردنظر(ساخت دانش)
 • فرصت‌های شبکه‌‎سازی
 • اجبار رئیس شرکت

براساس شرایط کارگاه شما این گزینه‌ها می‌تواند تفاوت داشته باشد، سپس در زیر کاغذ از آن‌ها بخواهید هر گونه درخواست و خواسته‌ای که از رویداد شما دارند را در همان ابتدا بنویسند. سپس نتایج را نشان دهید، یک به یک کاغذها را بخوانید و راجع به آن‌ها صحبت کنید. گفته‌های شما می‌تواند در افزایش رغبت شرکت‌کنندگان به ادامه‌ی کارگاه تاثیر بسزایی داشته باشد.

#آداب گفت و گو

#آداب و معاشرت

#ارتباط موثر

#مهارت زندگی

#مهارت ارتباطی

#کارگاه‌های مهارتی

# رضا هوشمند

 

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 3 = دوازده