آثار مشق شب, اخبار دنیای نشر, اخبار فرهنگی، ادبی، هنری ایران, اخبار مشق شب

واردات کتاب‌های خارجی برای نمایشگاه کتاب تهران سقف‌دار شد/ ارشاد دو برابر ناشران تخفیف می‌دهد

عضو شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب تهران از تغییرات در آیین‌‌نامه ناشران خارجی سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و ضابطه‌مند شدن حجم واردات کتاب خارجی به نمایشگاه خبر داد.

اسمعیل جانعلی‌پور عضو شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری مشق شب،‌ با اشاره به آغاز ثبت نام ناشران خارجی برای حضور در سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تغییرات در آیین‌نامه ناشران خارجی خبر داد.

وی افزود: در آیین‌نامه حضور ناشران خارجی در نمایشگاه کتاب پیش رو،‌ ما کیفیت‌بخشی به حضور را مدنظر قرار دادیم،‌ تا به نوعی به جای ورود انبوه کتاب‌های بدون قاعده،‌ کتاب‌های مهم و با کیفیت وارد شوند. اصلاحات آیین‌نامه برای بالا بردن کیفیت حضور انجام شده است تا ناشران متناسب با فضای غرفه کتاب‌های مفید‌تری را وارد کنند،‌ نه اینکه به صورت انبوه حجمی از کتاب‌های قدیمی و کمتر مهم را وارد نمایشگاه کنند.

جانعلی‌پور با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته این حضور بی‌قاعده کتاب‌های ناشران خارجی روند کار را با مشکل مواجه می‌کرد،‌ گفت:‌ سال‌های گذشته غرفه‌های کوچک ما را در فضای انبار و ارزیابی کتاب‌ها با مشکل مواجه می‌کردند، تا جاییکه حجم بار کتابی که وارد می‌شد،‌ چندین برابر حجم غرفه بوده است. ما امسال متناسب با اندازه و متراژ درخواستی مقدار کتابی که ناشر می‌تواند با خود بیاورد،‌ را اعلام خواهیم کرد.

هند مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران شد

وی با اشاره به دیگر تغییر آیین‌نامه‌ای برای حضور ناشران خارجی در نمایشگاه کتاب گفت: برای تخفیف نیز امسال تلاش کردیم تا بیشتر در کنار ناشران باشیم،‌

در این راستا تصمیم گرفته شد،‌ برای کتاب‌های جدید و کتابهای تازه منتشره ما از ناشر تخفیف کمتری را توقع کردیم و مجموعه نمایشگاه تخفیف بیشتری را قائل شده است‌، بنابراین ما از ناشران برای عرضه کتاب‌های 2019 تا 2024 انتظار تخفیف 15 درصد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تخفیف 30 درصد را لحاظ خواهد کرد‌،  به این صورت،‌ کتاب‌های خارجی 2019 تا 2024 در نمایشگاه کتاب از تخفیف 35 درصدی بهره‌مند خواهند شد.

جانعلی‌پور در پاسخ به این پرسش که سال گذشته ناشران نسبت به عدم اعمال تخفیف‌ها در نمایشگاه فیزیکی انتقاد داشتند و به همین دلیل برخی از آن‌ها حضور نیافتند،‌ اما در همان روز نخست نمایشگاه اعلام شد که هم در مجازی و هم در فیزیکی تخفیف‌ها و بن کتاب‌ها اعمال خواهد شد،‌ امسال برنامه‌ریزی در این خصوص چگونه است؟ گفت: فعلا شرایط همان است.امسال ما در بخش ناشران خارجی نمایشگاه کتاب،‌ کار را با همکاری انجمن فرهنگی ناشران بین‌الملل که سال ها زحمت کار را کشیده‌اند، به صورت بسیار نزدیک و جلسات هفتگی پیش بردیم،‌ امیدوارم که این همفکری که با دوستان برای بخش ناشران خارجی مثمر ثمر باشد.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه − 1 =